Na izredni seji državnega zbora bodo po besedah poslanca Saša Pečeta odločali o izhodiščih dogovora med slovenskim premierom Janezom Janšo in hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem glede meje. Natančna vsebina zahteve še ni znana, na prvem mestu naj bi bila zahteva po izvedbi mirovne konference o državah nekdanje Jugoslavije.
Glede morebitne podpore zahtevi za sklic izredne seje se po besedah predsednika SNS Zmaga Jelinčiča z ostalimi strankami še niso pogovarjali, kljub temu pa pričakujejo podporo s strani SLS in nekaterih poslancev liberalne demokracije. Za sklic izredne seje DZ sicer potrebujejo 23 podpisov poslancev. "V kolikor bodo obveljala stališča poslanskih skupin, ki so bila izražena na sestanku pri predsedniku vlade, bomo potrebne podpise pridobili," je dejal Jelinčič.
Sicer pa je dogovarjanje za posredovanje tretje strani pri odprtih vprašanjih med Slovenijo in Hrvaško Peče označil kot nesprejemljivo: "O obstoječem teritoriju Slovenije se sploh nimamo kaj pogajati."
Hrvaški akademik in strokovnjak za mednarodno pravo Davorin Rudolf meni, da meddržavno sodišče v Haagu ne more v nobenem primeru razsoditi, da bo celoten Piranski zaliv pripadel Sloveniji: "Morje pripada kopenskemu delu države, je akcesorij, ki ga ni možno, denimo, prodati brez kopna," je dejal Rudolf, ki je bil hrvaški zunanji minister in prvi predsednik hrvaške državne komisije za meje v začetku 90. let prejšnjega stoletja.
Kot je dejal Rudolf, na svetu ni obalne države brez morja. "Če bi sodišče v Haagu sprejelo slovensko zahtevo, potem bi državljan, ki bi na hrvaški savudrijski obali samo postavil nogo v morje, kršil slovensko državno ozemlje," je pojasnil.
Dodal je še, da je sodišče v Haagu glavno sodno telo Združenih narodov, ki ni ne proslovensko ne protihrvaško ali obratno, trenutno pa med njegovim sodniki ni ne hrvaških ne slovenskih državljanov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.