"Inšpektorji opravljamo svoje delo na terenu, zmotno je, da javnost misli, da morajo inšpektorji poskrbeti za varnost plinovoda. Za varnost plinovodov skrbijo operaterji distribucijskega omrežja ali operaterji prenosnega omrežja," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal energetski inšpektor Saša Stojčič.
A naloga inšpektorjev je, da jih nadzirajo. Kdaj so torej nazadnje opravili nadzor na območju Britofa in Tržiča, kjer je uhajal plin? "Na območju Britofa je bil nazadnje opravljen inšpekcijski pregled v letu 2017 - to je bil redni pregled, medtem ko je bil izredni opravljen v prejšnjem tednu." Prizna, da so takrat ugotovili nekatere težave, inšpektor pa je izdal ukrepe, ki so bili nato opravljeni.
Zakaj prihaja do uhajanj plina, je težko odgovoriti, pravi Sašo Govekar, vodja kranjske službe za zaščito in reševanje: "Glede na to, kar se dogaja zadnje dni v Britofu pri Kranju, ko smo gledali te napeljave, vidiš, da je litoželezne zadeve zamenjala plastika. Ne samo, da so cevi plastične, tudi razdelilniki. Vse to je plastično in že na prvi pogled je videti krhko." Dodaja, da se je v Kranju zgodilo prav to, da je počila plastika in to je bil eden izmed glavnih razlogov za uhajanje plina.
Bi bilo treba torej spremeniti predpise, je plastika preveč občutljiva? "O tem naj odloči stroka, osebno sicer mislim, da ne," pravi Stojčič. "Je pa res, da ko koplješ z bagrom, je veliko težje poškodovati jekleno kot plastično cev. Tukaj mora odločiti stroka, a po mojem mnenju so tudi plastični cevovodi dovolj varni, če so pravilno vgrajeni, če nadzor pri gradnji naredi svoje. Tudi če se nekaj naknadno koplje, mora biti to pod nadzorom, nadzor pa mora izvajati operater distribucijskega omrežja."
Teh operaterjev inšpekcija ne nadzira, prizna Stojčič, "kasneje pa v dokumentaciji pregledamo, če je bil ta nadzor opravljen". Prizna še, da se lahko zgodi, da jih operater "pelje žejnega čez vodo, a v inšpekcijskem postopku bo on kazensko odgovarjal, če se bo kaj zgodilo. Prej ko slej se bo ugotovilo, če je prišlo do napake."
Bi morali biti gradbinci bolj previdni tudi pri vzdrževalnih delih? "Vsekakor. V Orehovljah pri Kranju je bila pomanjkljiva geodetska karta oziroma posnetek, kje se plin sploh nahaja. Zmota distributerja je bila praktično sedem metrov," je v oddaji dodal Govekar. Človek, ki je opravljal z delovnim strojem, tako pred seboj ni imel pravih navodil oziroma označb, kje se plin sploh nahaja, zato se je ta nesreča zgodila.
Stojčič pa pravi, da bodo inšpektorji v luči zadnjih uhajanj plina poostrili nadzor po celotni Sloveniji.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.