
Da utegne novomeško okrožno sodišče izločiti strokovno mnenje Centra za forenzične preiskave v Ljubljani, je potrdil tudi direktor tega centra Janez Golja, ki poudarja, da bo sodišče s tem izločilo sicer dobrega strokovnjaka.
Center za forenzične preiskave, prej se je imenoval Center za kriminalističnotehnične preiskave, je sektor v upravi kriminalistične policije Generalne policijske uprave. Da so strokovnjaki torej lahko pristranski, je že leta 1998 zapisalo tudi ustavno sodišče, ki dodaja, da se takšnemu strokovnjaku izvedenskega dela v kazenskem postopku ne more zaupati.
"To se dogaja vse pogosteje in to v najbolj pomembnih zadevah, ko gre za večkratne umore. Pravzaprav ni odmevnejšega primera, da naših mnenj ne bi izločili," priznava Golja.

To pa povzroča tudi finančno škodo, glede na to, da je v forenzičnem laboratoriju za pol milijarde tolarjev vredna oprema in da zaposluje doma in v tujini šolane strokovnjake zlasti naravoslovnih ved. Najemanje tujih strokovnjakov je zato še dodatno finančno breme sodišč oziroma davkoplačevalcev.
Po besedah Nataše Pirc Musar iz vrhovnega sodišča zahteve odvetnikov po novih izvedencih, predvsem pa po izvedencih iz tujine, bistveno podražijo postopek in seveda podaljšujejo trajanje samih postopkov.
Prihodnje leto naj bi sicer Center za forenzične preiskave izločili iz kriminalistične policije in bi bil tako neposredno podrejen generalnemu direktorju policije. A vprašanje je, če bo to zadostovalo, da bodo slovenska sodišča začela upoštevati mnenja tukajšnjih izvedencev.