Kako ustreči vsem, tako da bo v šolah uveden pravičen sistem počitnic, ki bo šel na roko staršem, otrokom, pa tudi turističnim delavcem? Do leta 2010 je v Sloveniji veljal sistem regijsko ločenih zimskih počitnic, po katerem so bili enotedenskih zimskih radosti ločeno deležni otroci v Ljubljani, Mariboru, na Ptuju ter v ostalih krajih. Sledila je uvedba enotnih zimskih počitnic za vse šolarje v Sloveniji, a je sistem, ki je bil tako določen tudi po volji staršev, pošteno prizadel dobičke slovenskih turističnih delavcev, žičničarjev, povečal naval na slovenska smučišča in prizadel domače gospodarstvo.
Spremembe v korist vseh?
Nova vlada se je lotila sedanje stanje spremeniti. Novoustanovljeno Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport namerava s spletno anketo, ki jo bo mogoče izpolniti do 25. marca, pridobiti še zadnje informacije, s katerimi bi lahko najkasneje do junija, najverjetneje pa že maja, sprejeli sklep, kako bo v naslednjem šolskem letu potekal pouk po slovenskih šolah. Na mizi ministra Žige Turka je več rešitev: ministrstvo predlaga vrnitev na stanje pred letom 2010, a s spremembami – namesto ločenega počitnikovanja otrok v velikih mestih in na podeželju bi uvedli pravičnejši, mešani sistem, kjer bi bila segregacija otrok onemogočena.
Med opcijami je ohranitev sedanjega sistema z enotedenskimi počitnicami za vso Slovenijo, ukinitev jesenskih krompirjevih počitnic ter uvedba dvotedenskih zimskih počitnic (teden počitnic bi bil ločen za vzhodno, nato pa še za zahodno Slovenijo), ukinitev prvomajskih počitnic ter uvedba dvotedenskih zimskih počitnic (prav tako regijsko ločenih), kot zadnja rešitev pa se ponuja uvedba dvotedenskih počitnic ter podaljšanje pouka za en teden v juniju (kot druga rešitev je, da bi učenci sedli v šolske klopi že zadnji teden v avgustu).
"Razmišljanja o tem, kako naj bodo počitnice organizirane v prihodnje, so v teku. Odločitev bo sprejeta predvidoma do konca maja, ker mora biti šolski koledar za prihodnje šolsko leto objavljen najkasneje v juniju. Prednost pri odločitvi bodo imele potrebe šole in družin, čeprav tudi interesi gospodarstva niso zanemarljivi,“ so v odgovoru na naše novinarsko vprašanje napisali na ministrstvu.
Združenje ravnateljev Slovenije si je v prejšnjem mandatu in sestavi dolga leta prizadevalo prav za uveljavitev enotnega termina počitnic. Predsednik združenja Alen Kofol zato pravi, da ne moremo že napovedovati, da bo do sprememb prišlo. "Najprej je treba slediti potrebam učencev, ker so počitnice zaradi učencev, potem pa poiskati neki kompromisni predlog, ki ne gre v njihovo škodo, poiskati rešitev, ki bi tudi druge sektorje z opredelitvijo počitnic lahko zadovoljil,“ pravi Kofol, kljub temu pa meni, da je treba razmejiti prvo in drugo ocenjevalno obdobje z zimskimi počitnicami. Prepričan je tudi, da meri ministrstvo z omenjeno anketo le vzdušje med strokovnimi krogi, rezultati ankete pa tako niti ne bi bili zavezujoči za končni sklep krovnega ministrstva.
Korak v smeri turističnega gospodarstva
Po lanskoletni negativni medijski kampanji, ki je govorila o hudih gnečah na smučiščih, se je letos situacija izboljšala. Sneg je padel pred počitnicami in pobelil tudi manjša smučišča, zato je bil naval na smučišča 20 odstotkov večji kot prejšnje leto. "Ravno zato zagovarjamo, da bi bilo treba ohraniti počitnice dolge dva tedna ali pa celo tri, tako bi si lahko vsi, ki želijo smučat, razporediti svoj termin za smuko, smučišča pa bi bila bolj razbremenjena,“ pravi sekretar Združenja žičničarjev Slovenije Danilo Brecelj in dodaja, da večina smučarskih delavcev pozdravlja ukinitev jesenskih počitnic, ki so prekmalu po začetku šole in bi tako raje podaljšali zimske počitnice.
"Počitnice bi morali podaljšati. To gre v končni fazi bolj v smer tudi turističnega gospodarstva in dosedanja razmišljanja gredo očitno v pravo smer, kar podpira tako Evropa, v tej smeri pa se odločajo tudi države na Balkanu – Bosna, Hrvaška – vsi podaljšujejo počitnice, to rešitev pa pozdravljamo tudi mi,“ dodaja Brecelj.
Postajajo šole turistične poslovalnice?
Do predlaganih sprememb je izjemno kritičen nekdanji šolski minister Igor Lukšič, za odločitev pa krivi politiko aktualne vlade. Kot pravi Lukšič, je bila sprememba narejena po dogovoru s sveti staršev, prosvetnih delavcev, tudi gospodarstva, in ni v času sprememb tem nihče nasprotoval, sedaj pa so te vprašljive.
"SDS je že v času prejšnjega mandata poskušala iz šol narediti turistične poslovalnice, sedaj pa bodo to, kot kaže, naredili. Šolski sistem ima vendarle svojo logiko in počitnice so razporejene na toliko časa, da razbremenijo delo učiteljev in učencev na dva meseca, to pa je bilo dobro premišljeno,“ je prepričan Lukšič in dodaja, da ni uspelo niti žičničarjem niti turističnim delavcem opraviti analize, ki bi dokazovala, da je poenotenje zimskih počitnic turističnemu sektorju povzročilo škodo. Prodaja smučarskih kart je ostala skrivnost, podatke o uspehih smučišč pa so zajemali na tri mesece, zato je bilo po teh kazalcih nemogoče potegniti sklepe glede vpliva počitnic na uspehe ali neuspehe turizma ter smučarskih delavcev, dodaja nekdanji minister.
Podobno meni tudi nekdanji predsednik Združenja ravnateljev Slovenije Oton Račečič. "Sam še vedno pravim, da so enotne počitnice za šolski sistem boljša varianta od deljenih. Žičničarji se želijo kot pijavke vriniti v sistem na račun otrok in iščejo izgovore za slabo poslovanje tam, kjer bi morali iskati največ prilagajanja in razumevanja. Namreč, šole so tiste, ki sistematično že preko štirideset let vozijo vse otroke na slovenska smučišča in vzgajajo nove uporabnike za korist žičničarjev,“ poudarja Račečič in dodaja, da bi se morali odpovedati prevelikemu dobičkarstvu in poiskati alternative, s katerimi bi lahko dobiček kovali tudi zunaj šolskih počitnic.
"Za uslugo so žičničarji stalno dvigovali cene svojih storitev, ukinili bonitete oziroma popuste učiteljem športne vzgoje, ki so bili nosilci smučarskih dejavnosti po šolah. Nasploh se obnašajo dobičkarsko, sedaj nas celo obtožujejo, da smo mi sokrivi za njihove tegobe. Naj se raje zamislijo nad sabo in poiščejo načine, kako dodatno pritegniti več uporabnikov na slovenska smučišča izven počitnic, naj v času zimske šole v naravi staršem vključenih otrok ponudijo 50-odstotni popust pri vozovnicah v tistem tednu. Sem prepričan, da bi se jim obrestovalo. Le malo enostavne matematike je treba uporabiti,“ je še prepričan Račečič.
KOMENTARJI (703)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.