V oddaji Tarča prejšnji teden poročali o sumu trgovine z belim blagom, katere je osumljen kobariški gostinec Aleš Hvala. Na ministrstvu za notranje zadeve naj bi bili po poročanju Tarče s policijsko preiskavo zoper Hvalo seznanjeni. Pri tem so se v oddaji sklicevali tudi na zapisnik sestanka iz aprila lani, ki so se ga udeležili predstavniki ministrstva.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dan kasneje zanikal kakršnokoli vpletenost v ta postopek in insinuacije, da je v postopku zoper Hvalo karkoli kot minister vplival ali vedel o tem in postopkih, ki jih izvaja policija. Poklukar je poudaril, da pozivov k odstopu ne razume. Policija in tožilstvo morata najprej preiskati, kaj se je v zvezi s tem dogajalo. Če postopek policije ne bi bil odprt, bi kot minister odredil izredni strokovni nadzor, zdaj pa te možnosti nima.
Po četrtkovi seji vlade je še enkrat poudaril, da verjame in pričakuje, da bosta tako policija kot državno tožilstvo sum storitve kaznivega dejanja čim prej preiskala. "Jaz ocenjujem, da policija v uporabi svojih pooblastil ni naredila popolnoma nič narobe. Policija preiskuje to kaznivo dejanje in v kolikor se bo izkazalo, da je bilo v tej preiskavi karkoli narobe, bom jaz seveda takoj odredil nadzor, v tem primeru ni nobene potrebe, da se nadzor odredi," je povedal minister.
Navedbe, da so odtekale informacije, pa mora po Poklukarjevih besedah najprej raziskati policija, zato v tem trenutku še ni razlogov, da bi kot minister odredil izredni nadzor.
Ob tem je Poklukar spomnil, da je služba za boj proti trgovini z ljudmi, ki jo je ustanovil v svojem prvem mandatu na ministrstvu za notranje zadeve, tudi v tem primeru odigrala ključno vlogo. Tem ljudem je skupaj z nevladno organizacijo in policijo zagotovila, da so jih ustrezno obravnavali in da so zaščiteni, je dodal.
Cenena delovna sila
Kot so razkrili v oddaji Tarča, je na notranjem ministrstvu konec aprila 2024 potekal sestanek o kobariškem gostincu Alešu Hvali, ki je novačil filipinske delavce kot ceneno delovno silo proti plačilu okoli 3000 do 5000 evrov. V novačenju so prepoznali vse elemente trgovine z ljudmi. Po tem, ko so se na uslužbenca ministrstva za zunanje zadeve obrnili filipinski delavci, je ta kršitev prijavil policiji, nakar je Hvala ob obisku ministrstva za zunanje zadeve poizvedoval, kdo ga je prijavil.
V začetku maja je filipinska ambasada na Dunaju objavila, da je desetim delavcem v Sloveniji, domnevno žrtvam trgovine z ljudmi, zagotovila finančno pomoč. V zapisu ambasade piše, da so bili leta 2023 rekrutirani kot hotelski in gostinski delavci, nato pa premeščeni k drugemu delodajalcu, lastniku gostišča Ribič v Portorožu Damirju Pribacu, kjer so delali v nečloveških pogojih.
Po pričevanjih delavcev so jih nadrejeni trpinčili, plačali pa manj, kot jim je bilo obljubljeno. Delali so po 16 ur na dan, včasih brez premora. Hvala in Pribac sta kršitve zanikala, minister za delo Luka Mesec in glavna inšpektorica inšpektorata za delo Katja Čoh Kragolnik pa sta med drugim potrdila, da je bil pri obeh gostincih večkrat opravljen inšpekcijski nadzor, preiskava pa še poteka.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.