V predstavništvu Evropske komisije v Sloveniji so pojasnili, da se cigareta z zmanjšano možnostjo vžiga sama ugasne, ko ni aktivnega vlečenja dima, preden zgori po vsej dolžini. Cigarete z znižano možnostjo vžiga (v angleščini "Reduced Ignition Propensity" (RIP) cigarette) povzročajo manj požarov kot cigarete, ki so trenutno na trgu. Vendar lahko tudi te še vedno povzročijo požare.

Od 17. novembra bodo morale biti tako v skladu z novo zahtevo Evropske unije za požarno varnost, ki izhaja iz Direktive o splošni varnosti proizvodov, vse cigarete, ki so na voljo potrošnikom v Uniji, "ognjevarne". Do takrat bodo morali proizvajalci cigaret ravnati skladno z ustreznimi nacionalnimi standardi, prenesenimi iz evropske zakonodaje.
"Kolikor nam je znano, so vsi proizvajalci seznanjeni z zahtevami, ki začnejo veljati 17. novembra, in se nanje ustrezno pripravljajo," so sporočili. Novo varnostno zahtevo bodo morali začeti izvajati in nadzirati od 17. novembra tudi nacionalni organi, in sicer bodo organi za tržni nadzor v državah članicah preverjali, ali so cigarete, ki so na voljo potrošnikom, res z zmanjšano možnostjo vžiga. Na področju varstva potrošnikov lahko namreč sankcije izvajajo le države članice, in ne Evropska komisija.
V Evropski uniji se zahteva po prodaji izključno cigaret z zmanjšano možnostjo vžiga od aprila lani že uporablja na Finskem in predhodni rezultati kažejo, da se je povprečno število smrti zaradi cigaretnih požarov v primerjavi z obdobjem 2007–2009 zmanjšalo za 43 odstotkov. Le ognjevarne cigarete sicer že prodajajo v ZDA, Kanadi in Avstraliji.
V Tobačni Ljubljana so zagotovili, "da so cigarete ohranile kakovost in okus, ki jih pričakujejo potrošniki od naših znamk iz portfolija družbe Imperial Tobacco, kot so Boss, West, Davidoff, Gauloises, Parmount, Style, Route 66, F 57, Set". Trenutno večina cigaret, kupljenih na slovenskem tržišču, sicer že preneha goreti, če jih ne kadite. Po njihovih zatrdilih se zaradi novosti ne bodo podražile.
Vlada napoveduje dvig trošarin
Finančni minister Franci Križanič je napovedal znaten dvig trošarin na tobačne izdelke. Dvignili naj bi jih 1. julija prihodnje leto, ukrep pa je že usklajen z ministrstvom za zdravstvo. Prav slednje bo še preden bo ukrep veljaven, oblikovalo široko javno kampanjo, v kateri bo opozarjalo na škodljivost kajenja in vplive na zdravje posameznika.
Kako delujejo "ognjevarne" cigarete?

Obstoječe cigarete izgorijo do konca po vsej dolžini, če jih odložite in pustite brez nadzora. Cigarete z zmanjšano možnostjo vžiga pa imajo v cigaretnem papirju dva papirnata obročka, ki sta komaj vidna: prvega približno 15 milimetrov od mesta prižiga, drugega pa približno 10 milimetrov od filtra. Ko žar na cigareti doseže prvi obroček, se lahko ugasne, ker nima dovolj kisika za gorenje. Če prvi obroček ne deluje, lahko žarenje zaustavi drugi obroček.
Cigarete z zmanjšano možnostjo vžiga so na videz povsem enake kot vse ostale cigarete, v skladu z zahtevo pa mora 25 odstotkov ali manj testiranih cigaret izgoreti po vsej dolžini, torej se jih mora vsaj 75 odstotkov ugasniti pri prvem ali drugem obročku. Po informacijah, ki jih imajo v slovenskem predstavništvu Evropske komisije, je tehnika dveh obročkov edina, ki se v praksi uporablja pri proizvodnji cigaret z zmanjšano možnostjo vžiga.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.