Slovenija

So za napako vedeli?

Celje, 09. 08. 2006 13.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V podjetju Cetis zagotavljajo, da novi biometrični potni list ustreza vsem mednarodnim zahtevam.

Slovenski potni list je zasnovan in izdelan v skladu z vsemi mednarodnimi zahtevami in še strožjimi zahtevami EU ter je primerljiv, v nekaterih elementih pa celo varnejši od večine izdanih biometričnih potnih listov, poudarjajo v Cetisu. Tako se je družba odzvala na poročanje nekaterih medijev, da imajo novi biometrični potni listi skrito napako oz. da lahko biometrični potni list čita in kopira tudi nepooblaščena oseba.

V Cetusu opozarjajo, da je branje potnega lista na daljavo onemogočeno
V Cetusu opozarjajo, da je branje potnega lista na daljavo onemogočeno FOTO: Dare Čekeliš

V Cetisu napake ne zanikajo, vendar menijo, da napaka ni usodna in so zanjo vedeli ves čas. Podatke na čipu je namreč mogoče prebrati le v povezavi s strojno berljivo OCR vrstico. S tem je branje potnega lista na daljavo onemogočeno. Oseba, ki želi te podatke prebrati, mora potni list najprej odpreti in ga postaviti na napravo za branje podatkov iz čipa. Podatke na čipu pa ni možno spreminjati, ne da bi to izsledili, zatrjujejo v podjetju.

Cetis še poudarja, da so značilnosti biometričnih potnih listov prav tehnična zanesljivost, visoka stopnja varnosti za posameznika in družbo, ker združuje različne zaščitne elemente, kot so zaščite v materialih, grafične zaščite in čip in dolga življenska doba. Namen tovrstnih potnih listvov je olajšati in pospešiti svobodno gibanje oseb znotraj Evropske unije. Z dodatnim zaščitnim elementom čipom pa biometrični potni list velja za najvarnejši potovalni in identifikacijski dokument. Ta čip namreč zagotavlja nespremenljivost zapisanih podatkov na potnem listu.

v skladu z zakonodajo se lahko ugotavlja le, ali je oseba, ki ima potni list res oseba, ki ji je bil potni list izdan.
v skladu z zakonodajo se lahko ugotavlja le, ali je oseba, ki ima potni list res oseba, ki ji je bil potni list izdan. FOTO: POP TV

Podatki na potnem listu so tako zapisani v obliki datotek, ki vsebujejo digitalni podpis države, kar pomeni, da nihče razen države ne more ustvariti teh datotek, četudi dobi v roke prazen in za pisanje pripravljen čip. V omenjenih datotekah so shranjeni podatki, ki so tudi sicer vidni na podatkovni strani - osebni podatki ter slika imetnika. Ti podatki pa so dostopni za branje šele, ko imetnik odpre potni list, saj se na podlagi strojno berljive vrstice OCR na dnu podatkovne strani potnega lista ustvari geslo za dostop podatkov na čipu, ki je različno za vsak potni list.

V skladu z zakonom o potnih listinah v RS se lahko biometrični elementi v potnem listu in potovalnih dokumentih uporabljalo le za preverjanje verodostojnosti dokumenta oziroma identitete imetnika dokumenta. Ugotavlja se lahko le, ali je oseba, ki ima potni list res oseba, ki ji je bil potni list izdan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.