Strokovnjaki pravijo takole - zjutraj zatemnite prostore, da sončna svetloba ne bo dodatno segrevala stanovanja. Preden se začne pripeka, odprite okna, da ustvarite prepih, če imate samo eno okno, si lahko pomagate z ventilatorjem, ki bo v prostor vlekel svež zrak.
Čez dan se, če je le mogoče, odpovejte likanju, sušenju las z vročim zrakom, tudi obsežnemu kuhanju.
S telesno aktivnostjo prenehajte vsaj dve uri pred spanjem. Prav tako s pitjem kave, pitje alkohola vas bo dodatno dehidriralo. Večerna prha naj ne bo mrzla, saj se bo tako telo dodatno segrevalo, ampak topla, ne vroča, saj bo para dodatno segrela stanovanje.
Iz spalnice odstranite vse naprave, saj te oddajajo dodatno toploto. Izberite naravne materiale posteljnine, saj sintetični zadržujejo toploto.
V postelji si pomagajte z obkladki na čelu, za ta namen si lahko zamrznete brisačo, ki vas bo pomagala ohladiti. Enako hlajenje lahko uporabite še na podplatih, komolcih, za vratom.
Če spite pri odprtem oknu, lahko nanj obesite mokro rjuho, tako bo zrak, ki bo prišel v prostor, hladnejši, osvežilen bo tudi zrak, če pred ventilator postavite skledo ledu.
Spanje pri prižgani klimatski napravi ni priporočljivo
Rihard Knafelj, specialist interne medicine, je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da na internistični prvi pomoči sicer še niso zabeležili povečanega obiska zaradi vročinskega vala. Pravi tudi, da je v zadnjih letih relativno malo vročinskih udarov, potem ko smo bili pred leti priča več takšnim dogodkom, da so ljudje "premalo pili ali pa so tekli ob najmočnejšem soncu".
Zakaj pa je vročina takšna težava za človeški organizem? "Ljudje se ohlajamo s potenjem in zato je potrebno zaužiti dovolj tekočine. Predvsem so na udaru otroci in starostniki, ki imajo zmanjšano možnost termoregulacije, in kronični bolniki, predvsem tisti, ki uživajo zdravila za odvajanje vode," pravi strokovnjak. "Dodatno moramo biti pozorni pri bolnikih, ki se zdravijo zaradi srčnega popuščanja ali ledvične odpovedi in jim svetujemo manjši vnos tekočine. Zanje poleti velja, da se morajo še posebej skrbno posvetovati s svojim zdravnikom, koliko dodatne tekočine spiti zaradi potenja," nadaljuje.
Tudi noči bodo vroče in vlažne, kaj to pomeni za naše telo? Človeško telo se ponoči za kakšno stopinjo ohladi, saj se umirijo presnovni procesi. V poletnih mesecih, ko je vroče, pa je to okrnjeno, zaradi česar ima marsikdo težave s spanjem, se zbuja in je nenaspan. Še posebej je to težava za tiste, ki delajo več izmen in bi morali spati čez dan, opozarja Knafelj.
Pri kakšni temperaturi se človek naspi in se spočije je sicer odvisno od okolja, v katerem smo - in ali smo se nanj navadili. "Načeloma pa velja, da je optimalna temperatura za spanje med 18 in 22 stopinjami Celzija, pri tem pa je pomembno tudi, kako suh oziroma vlažen je zrak," razlaga.
Spanja pri prižgani klimatski napravi pa ne priporoča: "Poleg tega, da so klimatske naprave običajno nastavljene na prenizko temperaturo, je dodatna težava v tem, da te klimatske naprave pogosto niso dobro vzdrževane, v njih pa se zato lahko zaredijo bakterije in plesni. Soba, v kateri spimo, naj bo zato brez klime, dobro prezračena in zatemnjena."
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.