Socialna inšpekcija je ob notranjem nadzoru Centra za socialno delo (CSD) Ljubljana-Šiška ugotovila, da je uslužbenec zlorabil uradna pooblastila in na nezakonit način prišel do stanovanja, ki je bilo prej last varovanca CSD Ljubljana-Šiška. Primer je bil prijavljen policiji, uslužbenec pa odpuščen.
Ob tem je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik danes izpostavil ukrepanje ministrstva – socialna inšpekcija bo pregledala vseh 62 centrov za socialno delo v Sloveniji, in to ne zato, ker bi pričakovali, da je ta pojav množičen, je poudaril.

Kaznivo dejanje uslužbenca šišenskega CSD je prijavil uporabnik. Prav državljani, ki opazijo, da se jim godi krivica, so po Svetlikovih besedah najboljši vir informacij. Ni namreč mogoče, da "bi inšpektorji hodili okrog in sedeli zraven, ko posamezni delavec s stranko dela". Ob prijavi se identificira problem in pregleda vsa dokumentacija. Na podlagi tega se skuša ugotoviti, ali je prišlo do nepravilnosti, v sodnem postopku pa nastopijo še drugi dokazi, je pojasnil minister.
'Ne moreš sedeti za hrbtom nekoga in ga nadzorovati'
Kaznivo dejanje nekdanjega delavca CSD Šiška so odkrili po 15 letih. Minister priznava dolžnost direktorjev centrov, da spremljajo delo svojih podrejenih, a lahko se zgodi, da ti nepravilnosti ne zaznajo. V tem primeru je očitno šlo za to, pravi. Inštrumentov, "da bi nekdo lahko sedel za hrbtom svojega delavca in ga nadzoroval", pa po Svetlikovih besedah nimamo in so praktično neizvedljivi.
Če se bo v preiskovalnem postopku izkazalo, da je odgovornost v tem primeru mogoče pripisati tudi komu drugemu, bodo odgovorni ustrezno ukrepali, zagotavlja minister. Vendar je po njegovem pomembno, da se tak dogodek ne ponovi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.