Po strokovni proučitvi in narejenih izračunih posameznih predlogov so se sicer razšli, a kljub vsemu so se uspeli dogovoriti, da se v četrtek, ki so ga določili kot skrajni možen rok za dogovor o eskalaciji. To pomeni, da bodo pogajalci, ki so zašli v slepo ulico, takrat sklenili kompromis ali pa se bodo posvetovali na svojih organih ter preverili svoje pogajalske pozicije.
Kompromisni model
Socialni partnerji so razpravljali o kompromisnem modelu, ki ga je podal minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski in po katerem bi 100-odstotno eskalacijo dosegli postopno, v dveh letih. Tako bi se plače avgusta uskladile do 92,5 odstotka pričakovane rasti cen življenjskih potrebščin, kar naj bi znašalo, januarja 2003 do 95 odstotkov, avgusta 2003 do 97 odstotkov, januarja 2004 pa do 100 odstotkov.
Model sledi že usklajenim štirim temeljnim ciljem, ki predvidevajo, da rast plač za rastjo bruto domačega proizvoda zaostaja za eno odstotno točko, da plače v javnem sektorju zaostajajo za rastjo plač v zasebnem sektorju, da se ohranja realna rast plač in da je skupno povečevanje mase plač sestavljeno iz usklajevanja izhodiščnih plač, pričakovano rastjo cen življenjskih potrebščin, povečanja plač iz individualnih razlogov pri posameznem delavcu ter povečanja plač iz naslova skupaj doseženih poslovnih rezultatov.
Stališča pogajalskih strani se še močno razlikujejo
Predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) so zahtevali, da do naslednjih pogajanj vlada pripravi izračune ali ministrov predlog res sledi temeljnim ciljem sporazuma v smislu, da takšna uskladitev ne bi presegla inflacije in rasti bruto domačega proizvoda.
Vsaka stran ima svoje predloge za način eskaliranja in tudi svoje argumente zanje in v tem je vsa zadrega," je dosedanja pogajanja ocenil podpredsednik zbornice Samo Hribar Milič. Ministrov predlog je po mnenju podpredsednika GZS kompromisen le v tem, da se nahaja med predlogoma delodajalske in sindikalne strani, vendar pa bi po zborničnih izračunih izračunih povzročil do 1,6 odstotka hitrejšo rast plač od bruto domačega proizvoda.
Tudi predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Dušan Rebolj je povedal, da se stališča treh pogajalskih strani glede načina eskaliranja plač se vedno močno razlikujejo. Opozoril pa je, da ostaja odprto še eno pomembno vprašanje, in sicer, ali eskalirati samo izhodiščne plače po tarifnih razredih, ki jih določajo panožne kolektivne pogodbe ali pa tudi izhodiščne plače, ki so določene v plačilnih razredih v podjetjih. "To je zelo pomembno vprašanje in mi bomo vztrajali, da se eskalirajo tako ene kot druge," je poudaril prvi mož Pergama.
Kot je znano, so predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov pogajanja o predlogu socialnega sporazuma za obdobje 2002-2004 začeli 25. februarja. S sporazumom, ki opredeljuje naloge, ukrepe in aktivnosti na najpomembnejših področjih njihovega delovanja, želijo socialni partnerji doseči uravnotežen socialno-ekonomski razvoj, področja, ki so v pristojnosti socialnega partnerstva, pa so gospodarski razvoj, socialna varnost in pravna varnost.