Slovenija

Sodelovanje kljub schengenski meji

Ljubljana, 28. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski in hrvaški predsednik države, Janez Drnovšek in Stipe Mesić, sta slovesno odprla posodobljen mednarodni mejni prehod Jelšane.

Stipe Mesišć in Janez Drnovšek
Stipe Mesišć in Janez Drnovšek FOTO: Dare Čekeliš

Mednarodni mejni prehod Jelšane bo z vstopom Slovenije v EU postal eden od treh glavnih cestnih mejnih prehodov na prihodnji zunanji meji EU.

Čeprav bo Slovenijo in Hrvaško kmalu ločila schengenska meja, to ne bo preprečilo dobrega sodelovanja med državama, je ob današnjem odprtju mednarodnega cestnega mejnega prehoda Jelšane poudaril slovenski predsednik Janez Drnovšek. Obenem je izrazil željo, da bi tudi Hrvaška kmalu vstopila v Evropsko unijo, in čestital hrvaškemu predsedniku Stipetu Mesiću, ki se mu je pridružil ob slovesnem odprtju mejnega prehoda med državama, za nedavno pozitivno mnenje Evropske komisije o prošnji hrvaške za članstvo v povezavi.

Erwan Fouere, Stipe Mesić in Janez Drnovšek ob odprtju mednarodnega cestnega mejnega prehoda Jelšane (Foto: Dare Čekeliš)
Erwan Fouere, Stipe Mesić in Janez Drnovšek ob odprtju mednarodnega cestnega mejnega prehoda Jelšane (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je Sloveniji čestital za skorajšnji vstop v EU: "Za Hrvaško to pomeni še en motiv več, saj je očitno, da država, ki izpolnjuje evropske standarde, lahko vstopi v unijo," je dejal. Hrvaška ima zdaj vse pred seboj, rešiti mora nekaj odprtih vprašanj in doživeti mora to, kar zdaj doživlja Slovenija - da schengensko mejo prestavi naprej, je dodal hrvaški predsednik. "Vstop Slovenije v EU za nas pomeni novo priložnost, saj s tem dobivamo enega lobista več," je sklenil Mesić.

Drnovšek je poudaril tudi velik pomen sporazuma o obmejnem sodelovanju in prometu (SOPS), ki sta ga Slovenija in Hrvaška podpisali pred nekaj leti. Po njegovih besedah bo sporazum tudi v prihodnje državama omogočal "mehko mejo", Slovenija pa si bo še naprej prizadevala, da bo veljal tudi v prihodnje.

Stipe Mesić
Stipe Mesić FOTO: Dare Čekeliš

"Današnji dan je prazničen za Slovenijo in za vso Evropo, saj si prijateljsko in solidarnostno podajamo roke," pa je ob odprtju mejnega prehoda dejal veleposlanik Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere. EU je za njegovo izgradnjo in ureditev prispevala skoraj štiri milijone evrov, v naslednjih treh letih pa bo Sloveniji pomagala tudi pri dokončni uveljavitvi schengenskih zahtev. Slovenija bo s 670 kilometri zunanje meje EU v imenu vseh članic odgovorna za preprečevanje ilegalnih migracij, trgovine z ljudmi in tudi za to, da bo vse blago, ki bo prišlo čez mejo, skladno z evropskimi standardi, je zaključil Fouere.

Erwan Fouere
Erwan Fouere FOTO: Dare Čekeliš

Jelšane eden od glavnih prehodov na zunanji meji EU

Mejni prehod Jelšane bo z vstopom Slovenije v Evropsko unijo postal eden od treh glavnih cestnih mejnih prehodov na jugovzhodni zunanji meji povezave. Zgrajen je v skladu s standardi EU, na njem pa bodo vzpostavljeni schengenski varnostni sistem ter carinski, veterinarski, fitosanitarni in zdravstveni nadzor. Prehod je razdeljen na tri ploščadi, na več kot pet hektarjev velikem območju pa stoji devet objektov, v katerih so različne službe ter štiri nadstrešnice. Gradnja prehoda se je začela septembra lani, celotna investicija pa je vredna 3,7 milijarde tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10