Za zdaj neznani pošiljatelj je po naših neuradnih informacijah na sodišča v Ljubljani, Celju in Mariboru poslal elektronsko sporočilo, v katerem je sodnikom zagrozil s smrtjo. Sporočilo naj bi bilo zapisano v enem od jezikov nekdanje skupne države. Sodišča naj bi sodeč po besedilu napadli z droni.
Kriminalisti naj bi po poročanju Večera že ugotavljali, kdo je avtor sporočila ter zakaj je sporočilo sploh poslal. Mariborska policijska uprava jim je potrdila, da so jih sodišča o prejetju grožnje obvestila danes, z vodstvi sodišč pa da so uskladili tudi potrebne ukrepe za zagotavljanje varnosti.

Po njihovih podatkih so za zdaj povečali varnost ob vstopu na sodišče, o poostreni varnosti pa naj bi bili obveščeni tudi vsi zaposleni na sodišču, čeprav naj jim razloga za ta ukrep ne bi pojasnili.
Tudi na ljubljanskem okrožnem sodišču so grožnje prijavili Policiji, ki primer že preiskuje. O grožnjah sodnikom pa naj ne bi bili obveščeni tožilci in odvetniki, ki sicer skupaj s sodniki sodelujejo na sodnih obravnavah in v sodnih preiskavah.
Pravosodna ministrica Andreja Katič je v oddaji 24UR ZVEČER povedala, da jo je zjutraj poklical predsednik okrožnega sodišča v Ljubljani in ji povedal, da so zjutraj zasledili grožnje na elektronskih sporočilih. "Ravnali smo po protokolu. Sama sem obvestila sodelavce, ki so pristojni za vrnost, predsednik pa je obvestil Policijo, ki zdaj vodi vse potrebne ukrepe, da se zagotovi varnost," je povedala.
Pravosodno ministrstvo je sicer o grožnjah obvestilo tudi Upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, da bi bili pravosodni policisti še posebej pozorni na morebitne grožnje.
Informacij, da bi bila grožnja kakorkoli povezana z Dinom Muzaferovićem in njegovim neuspelim poskusom napada na mariborski zapor, sicer za zdaj ni.
Ministrica pojasnjuje, da je Slovenija del globalnega sveta, zaradi česar so tudi pri nas prisotne vodje zloglasnejših kriminalnih združb. "Verjamem pa da bodo sodelavci na Policiji in tudi pravosodni policisti v zaporih naredili vse, da bo vse potekalo varno," je povedala.
Katičeva: Tovrstne grožnje vplivajo na temelje pravne države, kar je nesprejemljivo
Katičevi se zdi izjemno pomembno, da se sodniki in tožilci (ter tudi ostali organi) pri opravljanju svojh nalog počutijo varno.
"Vedno opozarjam, ko vidni predstavniki javnosti govorijo o krivosodju, organizirajo proteste proti posameznikom, ko se pojavljajo fotografije ali druge navedbe na družbenih omrežjih, slednje lahko omaja pogum posameznikov ter tudi vpliva na temelje pravne države, kar je nesprejemljivo," je dejala, sploh ko je moč opaziti, da grožnjam politikov sledijo grožnje s strani morebitnih kriminalcev.
Grožnje so namreč lani prejeli tudi sodniki in tožilka, ki so sodelovali v primeru Patria. Neznani storilec je na družbenem omrežju pod lažnim profilom objavil domače naslove sodnikov in tožilke in pozval k nasilju in požigu njihovih hiš.
'Sprememba zakonodaje je počasnejša, bojim se, da bodo kriminalci vedno korak pred državami'
Direktor uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Matjaž Jerkič je sicer že v torkovi večerni oddaji dejal, da je strokovno znanje slovenskih preiskovalcev na zelo visokem nivoju: "Manjka nam samo še ustrezna zakonodaja." Tehnologija in z njo tudi komuniciranje kriminalnih združb namreč napreduje, zakonodaja in zaradi nje tudi policisti pa ne.
Da Policija z zakonskimi podlagami, ki jih ima, zaostaja za storilci kaznivih dejanj, se strinja tudi strokovnjak za varnostna vprašanja Miroslav Žaberl. "Danes nihče od storilcev kaznivih dejanj ne uporablja več navadnega mobitela, navadne tehnologije," je jasen.
Zakonodajalci so policistom sicer že dodelili več pooblastil, ko govorimo o prikritih preiskovalnih ukrepih. A ker da ti posegajo v človekove pravice, so prekomerni in ne prestanejo testa sorazmernosti je Ustavno sodišče nekatere ukrepe odpravilo. Denimo glede pridobivanja prometnih in bančnih podatkov, pa tudi uporabe tako imenovanega IMSI lovilca za pridobivanje podatkov mobilnih telefonov. Tehnologija, ki je v letih preigravanj, ali jo bo Policija uporabljala ali ne, postala že zastarela, je še opozoril Žaberl.
Tudi ministrico skrbi, da bodo kriminalci vedno korak pred državami, saj so spremembe zakonodaje počasnejše. Poudarja pa, da je določene spremembe že prinesla novela, ki so jo sprejeli avgusta lani, dodatna vprašanja in pobude pa da bodo naslovili tudi v okviru večje spremembe novele kazenskega postopka.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.