
Sodišče je ocenilo, da tožnik Tomaž Čop ni izkazal potrebnih pogojev za izdajo začasne odredbe, kot tudi ne dokazane stopnje verjetnosti obstoja terjatve, so sporočili iz Vzajemne.
Tožnik Tomaž Čop je v predlogu za izdajo začasne odredbe zahteval preprečitev izvršitve sklepov skupščine v delu, ki se nanaša na delitev dobička za nagrade nadzornemu svetu. Sodišče pa je ocenilo, da bi bila izdaja začasne odredbe brezpredmetna in neizvršljiva. Tomaž Čop je za STA povedal, da odločitve sodišča še ni prejel, zato je še ne more komentirati.
Čop je sredi avgusta vložil na okrožno sodišče najprej tožbo zoper Vzajemno, v kateri zahteva, da se sklepi, sprejeti na seji začasne skupščine Vzajemne 11. julija, razglasijo za nične oz. se razveljavijo. V tožbi se opira na trditev, da naj bi začasni skupščini Vzajemne tega dne že potekel mandat, zato naj bi bili vsi sklepi nični. Nekaj dni pozneje pa je tožbo dopolnil še s predlogom za izdajo začasne odredbe. Kdaj bo sodišče tožbo obravnavalo, še ni znano.
V zavarovalnici glede poteka mandata začasne skupščine - to naj bi bila ena od domnevnih nezakonitostih pri poslovanju Vzajemne, ki jih je na sredini seji obravnaval senat agencije za zavarovalni nadzor - vztrajajo pri strokovnem mnenju Inštituta za javno upravo pri ljubljanski Pravni fakulteti, iz katerega izhaja, da mandat začasne skupščine poteče 7. septembra letos, poleg tega pa iz navedenega mnenja izhaja, da začasna skupščina lahko veljavno odloča tudi po poteku zakonskega roka, pri čemer mora biti njeno odločanje omejeno na sklepe, ki so potrebni za izvolitev redne skupščine in druge sklepe, ki so potrebni za delovanje Vzajemne.
Sprejem sklepa o delitvi bilančnega dobička, spremembe statuta, ki so pomenile uskladitev z zakonom o zavarovalništvu in zakonom o gospodarskih družbah, in ostali sklepi, ki so bili sprejeti na skupščini 11. julija, pa vsekakor sodijo v okvir sklepov, ki so potrebni za nemoteno poslovanje in delovanje Vzajemne, poudarjajo v zavarovalnici. Navajajo še, da je do zamude v zvezi z oblikovanjem nove skupščine prišlo zaradi objektivnih okoliščin, saj je vlada potrebovala kar dve leti za izdajo soglasja k začasni skupščini.