Pobudnica je po prejemu vabila na zaslišanje poklicala na pristojno sodišče v Mariboru in referentki pojasnila, da ne gre za pravo osebo, pri čemer ji je uslužbenka sodišča zagotovila, da bo o tem sestavila uradni zaznamek. Pobudnica je na tej podlagi zadevo štela za zaključeno, piše na straneh varuha človekovih pravic.
Po petih mesecih pa sta na njen dom prišla policista z odredbo za privedbo na glavno obravnavo in jo odpeljala na policijsko postajo. Po pojasnjevanju pobudnice so policisti zadevo preverili na sodišču, kjer so ugotovili, da ne gre za pravo osebo.
Pobudnica je istega dne poslala dopis sodnici, po 12 dneh še predsedniku Okrajnega sodišča v Mariboru, po skoraj mesecu dni brez odgovora pa se je obrnila na varuha.
Na koncu vendrale prejela opravičilo
Tam so se za pojasnilo zadeve obrnili na predsednico Okrožnega sodišča v Mariboru. Medtem je pobudnica vendarle prejela odgovor predsednika okrajnega sodišča z opravičilom in pojasnilom, da je bil zoper njo pomotoma odrejen prisilna privedba, ki ga je sodnica, ko je ugotovila napako, tudi takoj preklicala, tako da pobudnica ni bila privedena na sodišče.
Opravičilo je nato varuhu poslala tudi predsednica okrožnega sodišča z zagotovilom, da pobudnica v predmetni kazenski zadevi okrajnega sodišča ne bo več vabljena na narok.
"Očitno je tudi naše posredovanje pri pristojnem sodišču sprožilo reakcijo oziroma odpravo morebitnih nadaljnjih nepravilnosti. Pozdravili smo tudi opravičilo pobudnici za nastale nevšečnosti zaradi pomote pri vabljenju, čeprav bi bilo prav, da bi to sodišče storilo samoiniciativno, predvsem pa nemudoma po ugotovljeni napaki, za katero je bilo samo odgovorno," so zapisali pri varuhu človekovih pravic.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.