Slovenija

Sodišče pritrdilo Đogiću

Ljubljana, 10. 01. 2006 16.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Okrajno sodišče v Ljubljani je odločilo, da Ibrahim Malanović ne more zastopati Islamske skupnosti v Sloveniji.

Đogića je s položaja muftija maja lani razrešil sabor islamske skupnosti v BIH
Đogića je s položaja muftija maja lani razrešil sabor islamske skupnosti v BIH FOTO: Dare Čekeliš

Okrajno sodišče v Ljubljani je decembra odločilo, da koordinator pri ljubljanskem muftijstvu Ibrahim Malanović ne more zastopati Islamske skupnosti v RS, saj lahko to skupnost na podlagi statuta in ob upoštevanju ustave te skupnosti v BiH zastopa le predsednik mešihata - mufti, sekretar mešihata in predsednik džematskih medžlisa. 

Malanović se je na odločitev sodišča pritožil, je povedal Luka Zajc iz odvetniške pisarne Čeferin, ki v postopku zastopa Osmana Đogića. Ljubljansko okrajno sodišče je sicer razsojalo v tožbi zaradi motenja posesti, ki jo je mariborski imam Ibrahim Malanović vložil, ker ni mogel vstopiti v prostore islamske skupnosti na Proletarski ulici v Ljubljani. Bivši mufti Đogić je namreč zamenjal ključavnico, in sicer po tem, ko so ga želeli nekateri posamezniki fizično izseliti, o čemer je bila obveščena tudi policija, je zapisano v obrazložitvi sklepa sodišča. 

Ko je Malanović vložil tožbo zaradi motenja posesti, je sodišče Đogiću z začasno uredbo naložilo, naj ključe prostorov nemudoma preda Malanoviću. Đogić jih je 8. julija izročil Malanoviću in ker je ta že 11. julija zamenjal ključavnico, je tožbo vložil tudi Đogić. 

Muslimani v Sloveniji ob praznovanju bajrama
Muslimani v Sloveniji ob praznovanju bajrama FOTO: POP TV

Sodišče je v tožbi Malanovića o ključnem vprašanju, tj. upravičenosti Malanovića do zastopanja Islamske skupnosti v RS, presojalo na podlagi statuta skupnosti v Sloveniji kot najvišjega pravnega akta islamske skupnosti v Sloveniji in ob upoštevanju ustave islamske skupnosti v BiH, saj je slovenska islamska skupnost sestavni del islamske skupnosti v BiH. Malanović je namreč izdal pooblastilo odvetniški pisarni Mira Senice za zastopanje islamske skupnosti v Sloveniji. Đogić pa je v postopku navedel, da Malanović ni predložil pravno veljavnega dokumenta, ki bi dokazoval, da je pristojen zastopati islamsko skupnost v Sloveniji.

Sodišče: razrešitev je bila nezakonita

Đogića je sicer s položaja muftija na podlagi njegove odstopne izjave 3. maja lani razrešil sabor islamske skupnosti v BiH, vendar pa bi ga lahko v skladu s statutom islamske skupnosti v Sloveniji sabor razrešil le na predlog mešihata in Ullema medžlisa. Ker Ullema medžlisa v Sloveniji še ni konstituiran, je zato odlok o razrešitvi nezakonit, je odločilo sodišče. 

O tem, kdo je mufti, po islamskem pravu namreč odločajo muslimani v državi, v kateri se mufti nahaja. Če bi bilo drugače, pa bi bila takšna določba v nasprotju s slovensko ustavo in tudi zakonom o verskih skupnostih, je še zapisalo sodišče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10