Upravno sodišče je konec avgusta razsodilo o tožbi zoper okoljevarstveno dovoljenje, ki ga je Agencija RS za okolje (Arso) v začetku leta izdala Lafarge Cementu. Pritrdilo je argumentom tožečih strank Focusa, Pravno-informacijskega centra in Uroša Macerla iz Eko kroga ter dovoljenje razveljavilo, so danes sporočili iz Eko kroga.
Po navedbah Eko kroga je sodišče presodilo, da je šlo za hude postopkovne kršitve. Sodišče se je v izreku sodbe nedvoumno opredelilo do petrolkoksa, zmogljivosti proizvodnje, predpisanega monitoringa ter dodatnega onesnaževanja v degradiranem območju in dalo prvostopenjskemu organu Arso jasne napotke, kako pravilno voditi postopek, navajajo v Eko krogu.
Tožniki so maja letos na upravno sodišče vložilo tožbo, s katero so izpodbijali okoljevarstveno dovoljenje trboveljske cementarne.
Na Arsu takšne odločitve sodišča niso pričakovali
Na Arsu so odločitev sodišča označili za nepričakovano. Pravijo, da je upravno sodišče zadevo vrnilo v ponovni postopek, kljub drugačnim določilom zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu okolja (ZVO-1F) in določilu, da mora upravno sodišče v upravnem sporu zoper dokončno odločbo o okoljevarstvenem dovoljenju, če ugotovi, da je tožba utemeljena, odločbo odpraviti in v treh mesecih sam s sodbo odločiti o okoljevarstvenem dovoljenju.
Pravijo, da je Arso v ponovnem postopku izdaje okoljevarstvenega dovoljenja odločal na podlagi ZVO-1F, ki je določil, kaj se šteje za obstoječo napravo, ki je obratovala na dan 1. maja 2004, in v obsegu, za katerega je njen upravljavec do 31. oktobra 2006 vložil vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, skupaj z vsemi spremembami, ki so bile nujne za prilagoditev okoljevarstvenim zahtevam. "Tako je Arso v januarju letošnjega leta izdal okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje cementarne v obsegu, kot je to določil ZVO-1F," pravijo.
Upravno sodišče pa je kljub določilom ZVO-1F presodilo, da upravni postopek izdaje okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje naprave upravljavcu Lafarge Cement, ni mogoče voditi po postopku za obstoječe naprave, pač pa po postopku, kot to velja za nove naprave.
Po januarskem okoljevarstvenem dovoljenju je Arso cementarni dovolil uporabo petrolkoksa, ob večji zmogljivosti, z odpustki pri omejitvah emisij in ob zelo ohlapni kontroli (za nekatera onesnažila meritve samo enkrat na tri leta).
Tožniki pa niso nasprotovali izdaji okoljevarstvenega dovoljenja Lafargu oziroma so nasprotovali izdaji v takšnem obsegu, kot je opredeljen v izdanem dovoljenju.
V sprejetem okoljevarstvenem dovoljenju za Lafarge Cement po navedbah Eko kroga ni bilo upoštevano 82 hektarjev pridobivalnega prostora cementarniškega kamnoloma med Trbovljami in Hrastnikom, niti ni upoštevano mnenje zdravstvenega delavca.
V Eko krogu so ugotovili tudi številne napake v dokumentaciji, ki je bila podlaga za izdajo omenjenega dovoljenja.
Po oceni Eko kroga izdano dovoljenje ne upošteva vseh priporočil mednarodno sprejetih najboljših dostopnih tehnologij za cementno industrijo. Te med drugim v izpustih zahtevajo določene nizke koncentracije amoniaka in nekaterih škodljivih onesnažil, ter izogibanje surovini, ki vsebuje visoko vsebnost nevarnih organskih strupov.
Lafarge Cement je januarja znova pridobil okoljevarstveno dovoljenje, s katerim izpolnjuje vse pogoje za proizvodnjo cementa v skladu z direktivo o celovitem preprečevanju in nadzoru onesnaževanja (IPPC). Trboveljska cementarna je brez tega dovoljenja ostala novembra 2011.
Že leta 2009 je družba pridobila okoljevarstveno dovoljenje, skladno s slovensko in evropsko zakonodajo, potem ko je investirala preko 33 milijonov evrov v nadgradnjo in modernizacijo cementarne z namenom zmanjševanja okoljskih vplivov.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.