Upravno sodišče je zavrnilo tožbo Interseroha, a je poudarilo, da je "tožnik (še nadalje) dolžan prevzemati zgolj količino odpadne embalaže, ki izhaja iz njegovih pogodbenih obveznosti".
Natančneje, Interseroh mora prevzemati odpadno embalažo od izvajalca javne službe po deležih, ki jih določi vlada. A ti deleži se lahko nanašajo le na odpadno embalažo, ki so jo na trg dali zavezanci za ravnanje z odpadno embalažo, s katerimi ima tožnik sklenjene pogodbe o prevzemanju obveznosti ravnanj z odpadno embalažo.
Ministrica: Več kot 90 odstotkov nakopičene odpadne embalaže v skladiščih mora odpeljati Interseroh
Okoljska ministrica, ki opravlja tekoče posle, Irena Majcen je v izjavi novinarjem povedala, da so junija vse družbe za ravnanje z odpadno embalažo z izjemo Interseroha dobile nova okoljevarstvena dovoljenja, nemudoma so sledile inšpekcijske odločbe, ki so jim naložile odvoz embalaže, ki je v prvem polletju še niso odpeljale.
Pri Interserohu pa se je čakalo na odločitev upravnega sodišča v zvezi s pritožbo na spremenjeno okoljevarstveno dovoljenje iz preteklega leta. Šele po izdani odločbi je namreč mogoče izdati novo okoljevarstveno dovoljenje, na podlagi katerega bodo v akcijo lahko šli tudi inšpektorji.
Več kot 90 odstotkov nakopičene odpadne embalaže, ki trenutno še leži v skladiščih centrov za ravnanje z odpadki, mora odpeljati Interseroh, je povedala Majcnova.
Predsednik Združenja centrov za ravnanje z odpadki Slovenije in prvi mož ljubljanske Snage Janko Kramžar je povedal, da v šestih centrih, ki so povezani v združenje, trenutno na odvoz čaka 3800 ton nakopičene odpadne embalaže. Najhujše je stanje v Ljubljani, kjer je še vedno nakopičenih skoraj 2500 ton.
'Izjave ministrice so zlonamerne'
V Interserohu poudarjajo, da v celoti upoštevajo zakonske določbe in prevzemajo takšne količine mešane odpadne embalaže, kot jim velevata veljavna zakonodaja in izdano okoljevarstveno dovoljenje.
"Viški odpadne embalaže zato ne nastajajo zaradi družbe Interseroh, temveč je izvor težave treba iskati drugje, med drugim tudi v administrativni meji 15 ton za obveznosti poročanja, ravnanja in financiranja ustreznega ravnanja z odpadno embalažo," so še poudarili.
Spomnili so, da jim je Arso okoljevarstveno dovoljenje spremenil že leta 2017. Po njihovi oceni nezakonito, zato so se tudi pritožili. "Prepričani pa smo, da bo upravno sodišče naše stališče podprlo, prav tako kot je to storilo v začetku letošnjega leta in odločilo, da so družbe za ravnanje z odpadno embalažo dolžne prevzemati in ravnati s toliko odpadne embalaže, kot so jo na trg dali njihovi zavezanci," so nadaljevali.
Sodba upravnega sodišča je po njihovem pritrdila večletnim prizadevanjem in argumentom za ureditev nezakonitosti in nepravilnosti v dejavnosti ravnanja z odpadno embalažo. Sodišče je v sodbi pojasnilo, da je vodilno načelo zakona o varstvu okolja ter predpisov na evropski in mednarodni ravni, da obremenitve okolja plača povzročitelj onesnaževanja.
V Interserohu so glede izjav ministrice danes ponovili, da "krivec za nastalo situacijo na področju ravnanja z odpadno embalažo ni družba Interseroh, temveč vodstvo ministrstva za okolje in prostor, ki z vsakim novim sprejetim ukrepom še naprej ohranja nezakonito in netransparentno ureditev panoge". Nova sprememba okoljevarstvenih dovoljenj družbam za ravnanje z odpadno embalažo je po njihovem prepričanju nezakonita in jih sili k pobiranju večjih količin odpadne embalaže, kot jih ustvarijo in dajo na trg njihove stranke.
Prav tako so kot "neresnične in zavajajoče" označili ministričine izjave, da mora Interseroh pobrati 90 odstotkov ostanka odpadne embalaže, izpostavili so tudi več sodnih postopkov, v katerih jim je sodišče prikimalo. "Izjave ministrice ... so zlonamerne in nam povzročajo resno gospodarsko škodo," so poudarili.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.