Slovenija

Sodniki bodo zamrznitev plač izpodbijali na ustavnem sodišču

Ljubljana, 29. 09. 2010 11.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
17

Sodniki bodo interventni zakon, s katerim vlada napoveduje zamrznitev plač, izpodbijali na ustavnem sodišču. Zakon predvideva tudi zamrznitev njihovih plač.

Janja Roblek
Janja Roblek FOTO: POP TV

Predsednica Slovenskega sodniškega društva Janja Roblek meni, da bi zamrznitev sodniških plač podaljšalo neustavno stanje. Po besedah Roblekove sodniki ne živijo "izven življenja, vendar gre pri sodnikih za izvršitev celo dveh odločb ustavnega sodišča in ne le za uskladitev plač".

Vlada je namreč v torek predstavila interventni zakon, s katerim DZ predlaga zamrznitev plač javnih uslužbencev, zamrznitev pokojnin in socialnih transferjev. Med drugim predvideva tudi zamrznitev plač funkcionarjev. Tako namesto uskladitve sodnike decembra verjetno čaka zamrznitev plač.

Vendar ob tem Roblekova pojasnjuje, da predloga zakona v sodniškem društvu niso prejeli in njegovo vsebino pozna le iz medijev. Prav zato po njenih besedah težko vnaprej ocenjuje odločitve in nadaljnje postopke. Če zakona sodniki ne poznajo, namreč zelo težko govorijo "na pamet", kaj bodo naredili, dodaja predsednica sodniškega društva.

Roblekova pa predvideva, da bo DZ pač takšen interventni zakon sprejel. Tedaj se bodo sodniki z njim podali na ustavno sodišče in ga – vsaj v delu sodniških plač – izpodbijali.

Tudi predsednik Društva državnih tožilcev Primož Suknaič z vsebino interventnega zakona ni seznanjen, je pa presenečen nad odločitvijo vlade. Ta jim namreč na zadnjih sestankih take možnosti, kot naj bi jo predlagala v interventnem zakonu, sploh ni predstavila ali ponudila, je dejal. V ponedeljek so se namreč po njegovih besedah predstavniki funkcionarjev vseh vej oblasti sestali z vladnimi predstavniki, vendar z vlado niso dosegli soglasja.

Vlada jim je ponudila dve možnosti; popolno zamrznitev plač in tudi napredovanj oziroma uskladitev plač z odločbo ustavnega sodišča in zatem interventni zakon, s katerim bi se funkcionarjem zmanjšale plače. Tudi ti dve ponudbi sta bili za funkcionarje v sodni veji oblasti nesprejemljivi. Vladnim predstavnikom so pojasnili, da zanje pride v poštev le uskladitev plač, je še pojasnil Suknaič.

Ko bodo v društvu gradivo zakona dobili, bodo odločali o nadaljnjih korakih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sprint
29. 09. 2010 19.49
darko32 29.09.2010, 12:49 Dobro pisci komentarjev, ali sploh veste, da ni v intersu policije in tožilstva, da preganjajo krimalce, saj so si vgradili varovalko. In kakšna je po tvojem mnenju ta "varovalka"? Kolikor jaz opažam policisti opravljajo svoje delo in se mi zdi, da je to še edina služba, ki kolikor toliko opravlja svoje delo. Kar se dogaja v nadaljevanju, je pa pač "zakonodaja". In kdo jo sprejema? Ja parlament hudiča. In ker je že dokazano, da so v parlamentu tudi kriminalci si očitno ti sami sebi pišejo zakonodajo. In edino v RS je možno, da se na sodišču materialni dokazi "MATERIALNI" sesujejo v prah in se sploh ne upoštevajo in se posledično na prostost kot nedolžni spuščajo kriminalci, ki so spravili to državo na kolena in nenazadnje celo morilci, naročniki umorov in celo večkratni morilci. In zato še potem terjajo in dobivajo odškodnine. Za ponoreti. In je zakonodaja (ki jo ne sprejema ne policist, ne tožilec, ne sodnik (o slednjih imam sicer spet svoje mnenje) ampak parlament), popolnoma pisana na kožo kriminalcem.
Mancyy
29. 09. 2010 19.09
To so ti, ki so Managerjem, direktorjem in ostalim kravatarjem za stečaj in pol leta prisotnosti na delu dosojali pol milijonske odpravnine delavcem za 35 let in več dela pa pol metra dolgega fakiča in zavod ter 200 evrov socialke.. Sebi naj dosodijo tisto kar so tisočim delavcem, da jih ne bodo državljani postavili pred Ljudsko sodišče..
M-teorija
29. 09. 2010 16.55
"Kadija tuži, kadija sudi..."- paradoksi. Sodnik in rabelj hkrati. Kozlovska sodba.
botjabotja
29. 09. 2010 15.15
racka85 29.09.2010, 13:03 -4 @darko32, ti pa očitno nimaš pojma o tem, kako policija deluja in o tem, kako delujeta tožilstvo in sodišče. Al si samo en butelj, ki govori na pamet ali pa si bil nekoč ali pa si še vedno kak osumljenec, ki je jezen na vse tri ustanove, torej na policijo, tožilstvo in sodišče. Vsak, ki je osumljen storitve kaznivega dejanja, ima pravico, da se seznani z dokazi, policisti delajo na podlagi odredb tožilstva oziroma sodišča in tako naprej in tako naprej. Vse je narejeno v skladu z zakoni, tako da tu ne moreš klamfat takih bedarij. Zakaj prihaja do zaostankov, ki jih vsi tako lepo in radi omenjate? Zaradi nesposobnih obtožencev, tožnikov in ostaih strank v postopkih, ki zavlačujejo primere v nedogled, zakon jim pa to dopušča. In tukej sodniki niso nič krivi. No, zdj me pa spluvajte in mi nafilite minuse. Račka priporočam ti , da greš nazaj v vodo, ker se ti že megli razum. Na kakšen način pa sodniki odgovarjajo za svoja dejanja? Kdaj je kateri odgovarjal? Na mednarodnem sodišču dobljene tožbe pa bremenijo proračun. Upam, da si seznanjena s tem.
malodane
29. 09. 2010 14.40
Sicer ne poznam, kakšen je sistem v zahodnih državah, ko se odloča o pravicah in dolžnostih pravosodnih delavcev, ampak sem 110 % prepričan, da ni takšen, kot se ga gremo mi, ko sodniki sami odločajo o svojih pravicah in dolžnostih. Verjamem pa, da je tak sistem v kakšni Ruandi, Mjanmaru ali Kambodži. Se pravi, je to za Pahorja in Zalarja uveljavljen sistem v mnogih državah.
scipio
29. 09. 2010 13.45
je pa res fajn, kako bodo ustavni sodniki izkazovali odstonost konflikta svojih interesov in objektivno razsojali v tej zadevi, ko gre konec koncev tudi za njihove plače. a kaj hočemo, vsaka palica je samo toliko dolga kot pač je, tudi z demokracijo je tako. in verjetno ima ta palica tudi za sodnike dva konca. enega, ki jih postavi visoko v družbeni lestvici in drugega, ki jih udari, če ta visok položaj zlorabijo. kaj le bi bil ta drugi? etika, volja ljudstva, mednarodni ugled in zgodovinsko pisanje slovenskega sodstva?
keramicar2
29. 09. 2010 13.03
sodniki so že enkrat pokazali svoje poštenje- v času najhujše krize so si izsilili povišanje plač.
Petra Lebar Kozjek
29. 09. 2010 13.03
@darko32, ti pa očitno nimaš pojma o tem, kako policija deluja in o tem, kako delujeta tožilstvo in sodišče. Al si samo en butelj, ki govori na pamet ali pa si bil nekoč ali pa si še vedno kak osumljenec, ki je jezen na vse tri ustanove, torej na policijo, tožilstvo in sodišče. Vsak, ki je osumljen storitve kaznivega dejanja, ima pravico, da se seznani z dokazi, policisti delajo na podlagi odredb tožilstva oziroma sodišča in tako naprej in tako naprej. Vse je narejeno v skladu z zakoni, tako da tu ne moreš klamfat takih bedarij. Zakaj prihaja do zaostankov, ki jih vsi tako lepo in radi omenjate? Zaradi nesposobnih obtožencev, tožnikov in ostaih strank v postopkih, ki zavlačujejo primere v nedogled, zakon jim pa to dopušča. In tukej sodniki niso nič krivi. No, zdj me pa spluvajte in mi nafilite minuse.
meckagalucka
29. 09. 2010 12.58
Banana država! Ljudje božji; ta sodna priviligirana kasta bo spet odločala o sami sebi. Jasno kot beli dan, rezultat je že v naprej znan. Narobe svet. Rešitev je le nova revolucija! Razpustitev celotnega javnega sektorja in začeti znova z 20 % javnih uslužbencev, vse kar je več od tega je luksuz, ki ga delovno produktivna Slovenija ne bo prenesla.
Darko32
29. 09. 2010 12.49
Dobro pisci komentarjev, ali sploh veste, da ni v intersu policije in tožilstva, da preganjajo krimalce, saj so si vgradili varovalko. Poglejte malo zakonodajo in bo vsem jasno, da vsi sedaj delajo po liniji najmanjšega odpora v škodo državljanov. Policisti ne lovijo lopovov in kriminalcev ampak raje gredo na podlagi nekih domnev. TUkaj pa se zaščitijo tako, da ne dovolijo preledov dejanskih dokazov in ali pa jih zmečejo v smeti. Potem kako bodo tožilstva obravnavala in sodila pošteno, če pa imamo že na policiji konflikt interesov. Če gremo naprej je slika stanja v državi odraz malomarnega dela. ZAto pravim, da si ne zaslužijo višjih plač policisti in sodniki v kompletu. Namreč v zakonodaji so si vgradili blokado, da lahko delajo tako, kar kaže stanje v državi. Rešitev je v tem, da se zakon na tej točki spremeni in odvzame manipuliranje z pravnim redom in z pravičnim sojenjem. Kateri v policiji pa dela še tako pa ga preganjati po KZ zaradi izrabe uradnega položaja. To je potrebno zaradi tega, da se začne takoj z vzpoztavitvijo pravne države in dejanske kriminalce in tiste ki izrabljajo zakonodajo ostro sankcionirati.
am_staff
29. 09. 2010 12.44
Sodniki lahko, ne spadajo v javno upravo - so sodna oblast, ki dela fejst počas v korist oblastnikov.
variolog
29. 09. 2010 12.40
Najmanj delajo-največ se bunijo. Sedaj bojo pa še tožili in obenem razsodili. Uspeh je zagotovljen 1000 %-no. Pokvarjenci do amena.
Josko82
29. 09. 2010 12.36
Hja, zakaj hočejo vsi višje plače takrat ko ni dnarja??? Zakaj se ne bunijo takrat, ko JE denar??? Nič, sodnike, tožilce plačat po učinku... Procenti od vsakega zaprtega tajkuna. In če bodo v svojem življenju uspeli zapreti samo enega, bodo dobili penzijo in oni ikn njihovi otroki, vnuki, pravnuki...
SEBASTI
29. 09. 2010 12.28
"Tudi predsednik Društva državnih tožilcev Primož Suknaič z vsebino interventnega zakona ni seznanjen, je pa presenečen nad odločitvijo vlade." Jao ljudje moji, oglasili so se največji nesposobneži v tej državi - tožilci. Kje so tajkuni? Zakaj ni s strani tožilstva protim njim sprožen nikakršen postopek. Aja, zakon imamo takšen. Zakaj imamo potem tožilstvo, sodstvo..., če je kraja zakonita? Zakaj sploh plačujemo te kekce?
SEBASTI
29. 09. 2010 12.24
Glede na to kakšni zaostanki so na sodiščih bi moral vsak sodnik zapret usta in lepo pridno delat. Kaj si pa mislijo da so? S takimi zaostanki bi pri svojem delu takoj dobil knjigo ne pa da bi si upal karkoli govoriti o plači !!!
fafajonka
29. 09. 2010 12.21
Sodnikom sodit po kratkem postopku.
jurjur
29. 09. 2010 12.06
Zanimivo. Takoj ko so prizadeti sodniki, se bo zakon izpodbijalo in verjetno tudi uspešno izpodbilo.