Slovenija

Sodniki opozarjajo Pahorja

Ljubljana, 27. 08. 2010 07.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada sodnikov k razgovorom o nameravanih ukrepih za zamrznitev plač ni pritegnila, pravijo na vrhovnem sodišču in premierja Pahorja zato pozivajo, naj skliče sestanek z vrhom sodstva v najkrajšem možnem času.

Začasna predsednica vrhovnega sodišča Alenka Jelenc Puklavec premierju Borutu Pahorju predlaga sestanek z vrhom sodstva v najkrajšem možnem času. Nesprejemljivo se jim namreč zdi, da bo vlada podaljšala neuresničitev dogovora, s katerim so lani za eno leto zamaknili uskladitev plačnih neskladij med funkcionarji sodne in drugih dveh vej oblasti.

"Napovedovana zamrznitev plač in napredovanj pomeni dvojni minus. Sodstvo se dobro zaveda, v kakšnem socialnem okolju živimo, in je pripravljeno deliti splošno usodo prebivalstva, vendar kljub temu vztraja, da vlada najprej uredi plačna razmerja med vejami oblasti skladno s sprejetimi dogovori, šele nato pa zniža plače," poudarjajo na vrhovnem sodišču.

Iz vlade so nam danes sporočili, da je ta na včerajšnji seji šele začela z obravnavo predpisa, ki bi lahko urejal tudi plače sodnikov. Ministrstvo za pravosodje je zato včeraj po seji vlade ministrstvu za javno upravo predlagalo, naj takoj začne postopek usklajevanj z vsemi pravosodnimi organi – sodniki, tožilci in državnimi pravobranilci.

Kot navajajo v izjavi za javnost, objavljeni na spletnih straneh sodišč, so sodniki belo stavko, v okviru katere je manjši del sodnikov leto dni opravljal le obveznosti, predpisane s splošno normo, velika večina pa jih je kljub temu delala z močno povečanim obsegom, prekinili po sklenitvi dogovora z vlado, da se ugotovljena plačna neskladja med funkcionarji sodne in drugih dveh vej oblasti, zakonsko odpravijo s 1. decembrom letos.

Tako so sodniki že lani sprejeli varčevalni argument, da se z uskladitvijo počaka do konca 2010, zdaj pa vlada predlaga podaljšanje nerealizacije dogovora za nadaljnji dve leti, ugotavljajo na vrhovnem sodišču. Kot opozarjajo, jih vlada k razgovorom o sedanjih nameravanih ukrepih za zamrznitev plač ni pritegnila, "čeprav odločbe ustavnega sodišča to od vlade jasno zahtevajo".

"V zadnjih letih je sodstvo uspelo normalizirati neurejeno stanje, ki je bilo v veliki meri tudi posledica sistemsko neustreznega delovanja izvršilne in zakonodajne veje oblasti, ki bi morali zagotavljati ustrezne materialne in kadrovske pogoje za delo sodstva, to pa je tudi vplivalo na nastanek t. i. zaostankov in se v politični retoriki prepogosto spregleda," še poudarjajo na vrhovnem sodišču.

Poudarjajo, da so se povprečni časi reševanja zadev vrnili na roke iz začetka 90. let in so povsem primerljivi z najbolj naprednimi svetovnimi standardi. "Za nemoteno delovanje države, predvsem v obdobju, kot se napoveduje, je tekoče reševanje sodnih zadev nujno za pravno in siceršnjo varnost, zato se pojavlja skrb po obrnitvi ugodnega trenda," še dodajajo.

S Pahorjem bi se sestali tudi tožilci

Oglasili so se tudi v društvu državnih tožilcev Slovenije. Tudi ti premierja Pahorja pozivajo na skupni sestanek, na katerem bi tekla beseda o predlogu novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju.

Predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerim bi vlada ustavila plačno reformo in zamrznila plače funkcionarjev, bi po mnenju tožilskega društva "onemogočil odpravo pomanjkljivosti prejšnje ureditve, za katero je ustavno sodišče ugotovilo, da ni skladna z ustavo" oziroma da se ohranjajo neustrezna razmerja med plačami funkcionarjev v posameznih vejah oblasti.

"Društvo državnih tožilcev zato odločno nasprotuje vsakršnemu posegu v uveljavljeno ureditev, ki je bila dosežena z večletnimi napornimi usklajevanji in kar dvema odločbama ustavnega sodišča," so zapisali.

V društvu poudarjajo, da ne nasprotujejo ukrepom za zmanjšanje javne porabe, ki so nujni zaradi gospodarske krize. Bi pa bilo po njihovem navedene varčevalne ukrepe treba uveljaviti neodvisno od zagotavljanja ustavno skladnih plačnih razmerij, "torej na način, da se plačna reforma dokonča, hkrati pa sprejmejo potrebne omejitve v okviru doseženih končnih razmerij med plačami". To bi po njihovem moralo veljati tudi za javne uslužbence v celoti, vključno s tistim delom, ki je zaposlen v državnih tožilstvih.

Spomnimo

DZ je septembra lani sprejel paket zakonov, s katerimi je vlada na podlagi odločb ustavnega sodišča uredila plače pravosodnih funkcionarjev. Po zakonu so bili sodniki po novem uvrščeni v 47. izhodiščni plačni razred, temu primerne pa so bile tudi uvrstitve državnih tožilcev in državnih pravobranilcev.

Plačna nesorazmerja naj bi bila po zakonu dokončno odpravljena 1. decembra 2010, kar pa želi zdaj vlada prestaviti za dve leti.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User477252
28. 08. 2010 12.18
s takimi zastanki, s takim nedelom si upajo zahtevat povišanje plač, a res ni nobenga ki bi ime mal pameti, da bi razgnal to gol.azen pož.rešno . . . http://24ur.com/novice/slovenija/sodniki-opozarjaj...
User303477
28. 08. 2010 09.33
najprej pričnite POŠTENO soditi !!! in šele nato morebiti ZAPROSITE za več NAŠEGA denarja !!! PROKLETA GAMAD KRIVOSODNA !
User444735
27. 08. 2010 17.22
Pahorja je potrebno po sodniški strani ZAPRETI
srebrnibreg
27. 08. 2010 16.48
Sodniki naj imajo plačo od svojega uspešno opravljenega in končanega dela ne pa od nedela. Eden sodnik jim je zelo dobro dokazal, da se da zelo dosti zaslužiti ampak takrat je treba tudi več delati.
InterReflectlons
27. 08. 2010 13.33
Sodniki so največje barabe v državi! Ne zasližijo si niti 1EU na mesec! Pri nam niso barabe politiki ampak sodniki!!!
Uporabnik443897
27. 08. 2010 13.12
Bulmastif45 - tle se pa s tabo v celoti strinjam. In prej ko slej bo to prišlo v javnost. Se mu že vidi če dalj časa skupaj govori, da mu misli uhajajo in katera substanca je za to kriva pa vemo tisti ki nam ni tuja !!!
User477252
27. 08. 2010 12.47
tolk so izobraženi eni in drugi, pa jim ne gre v buče, da je cena kruha ali mesa za vse enaka! če je kriza je kriza za vse.
User446318
27. 08. 2010 12.26
Koliko bi pa še radi tile sodniki? Preden se oni zganejo za karkoli že vse zastara, delajo ne nič, oz minimalno in hočejo bajne plače. Zakaj se ne oni odpovejo samo delčku zaslužka ki je ogromen, zakaj se morajo samo delavci?! Naj pomagajo raje odpuščenim delavcem.....
User548791
27. 08. 2010 12.23
Pahor naj se neha drogirat počas!
User369295
27. 08. 2010 12.11
ja, nomercy,res se lahko sprašuješ.....................
User303477
27. 08. 2010 11.57
jaz bi jim za nepoštena sojenja plačal NIČ, ne pa "nadstandardno" !! _ _ _ _ _ _
cool29
27. 08. 2010 11.25
NAJ BODO PLAČANI PO PRAVIČNO IN V RAZUMNEM ROKU REŠENIH SPORIH. ODREDIJO NAJ JIM MANDATE, NAJVEČ 2 PO 4 LETA, NE DA SO LAHKO SODNIKI DO SMRTI....
User417378
27. 08. 2010 11.20
le kako je lahko šla naša Slovenija v Evropo..se sprašuje mala neusmiljena sestra....
nanal
27. 08. 2010 11.20
mislim, da ne bomo imeli več dolgo lastne države, po vseh zahtevah sindikatov, zdravnikov, pravnikov, sodnikov, javnih uslužbencev... si jo niti ne zaslužimo. Slovenija bo po vsem tem kmalu bankrotirala in potem nas bodo vodili tujci, ki bodo imuni na zahteve sindikatov, zdravnikov...in kdo bo odgovoren za propad države? najverjetneje delavci!
cmid
27. 08. 2010 10.54
Prav vsi v javnem sektorju se morajo odpovedovati razen sodnikov,ki mislijo ,da so nad vsemi :Pa saj jih razumem s takim plačam je težko DOBRO ŽIVETI.!!!!!!
User468040
27. 08. 2010 09.53
Sodnikom še nekako verjamem. Toda na žalost izhajajo iz pravniških vrst. Tem pa nikakor ne verjamem. Pravniki delajo samo za denar, dokler ima ena od strank kaj imetja. Cvetka od vsega pa so stečajni upravitelji, ki so nekaj med sodnikom in advokatom. Bil bi zanimiv podatek koliko so stečajni upravitelji zaslužili v naši lepi, ljubi, edini, pravični.... SLO. Pravnikom je v ogromnem interesu čim več in čim daljših stečajev. Vlada kje si?
User460736
27. 08. 2010 09.31
kaj so pa barabe sodniške naredile, da bi zaustavile propad gospodarstva. kdo je nemoteno pustil "lastninjenje " družbenega premoženja šrotu, bavčarju kordežu in podobnim - še danes niso naredili nič, sedaj bi pa za svojo nedelo in nesposobnost še večje plače - pa kaj ti ljudje mislijo, da so bogovi. Sram jih je lahko že, da sploh pomislijo na kaj takega, ne pa da še na glas govorijo - poberite tajkunom in ostalim,l kar so pokradli, pa bo dovolj za večje plače za nadaljnih 10 let. KDOR NE DELA ,NAJ NE JE. Pa zakaj vas sploh imamo - samo za zapuščinske razprave - še tistih ne znate rešit, pa za tako sposobne se imate. bedniki
User558321
27. 08. 2010 09.00
Tisti ki imajo najboljse place in najmanj delajo, se vedno najbolj pritozujejo.
User417378
27. 08. 2010 08.13
oh ja. naj dajo plače sodnikom na višjih sodiščih, vrhovnih in naprej..okrožna in okrajna pa tako ali tako samo nekaj nakracajo, da se zadev losajo...in dajo delo naprej revežem, ki za 1500 evrov delajo.torej. sodniki na višjih inštancah res zaslužijo bogatejša plačila isto kot dohtarji po bolnicah, nikakor pa ne po zdravstevnih domovih. kdaj bo to državi jasno.