Proces poteka za zaprtimi vrati, obtoženca pa bosta ob pomoči odvetnikov Andreja Berdona in Damijana Terpina skušala izničiti kazensko ovadbo zaradi obrekovanja, ki so jo proti duhovnikoma vložili svojci nekaterih danes pokojnih voditeljev nekdanje t. i. tajne organizacije O, predhodnice znamenite organizacije Gladio v Benečiji. Sodnik, obtoženci, odvetniki in javni tožilec Simone Purgato upajo, da bodo zadevo rešili s pravnim pobotanjem. Sojenje se bo nadaljevalo 8. marca.
V zvezi s sodnim procesom proti duhovnikoma so se oglasili tudi iz Zveze združenj borcev. Menijo, da je sojenje v Pordenonu političen proces proti javno opredeljenemu slovenstvu. Prav tako kritizirajo mlačen odziv slovenskih oblasti. Podporo duhovnikoma je s peticijo izrazilo tudi Društvo slovenskih pisateljev, podpišete pa jo lahko v knjigarnah založnika slovenskega prevoda knjige Cankarjeve založbe. "S tem procesom se razkriva nasilje nad našo manjšino, in to v času, ko porajajoča se ponovna demokracija v Italiji tega naj ne bi dovolila," pojasnjuje glavni urednik Cankarjeve založbe, Tine Logar.
Knjiga Mračna leta Benečije je v italijanskem izvirniku (italijanski naslov je Gli anni bui della Slavia) izšla leta 1996 pri slovenski zadrugi Dom v Čedadu, v slovenskem prevodu pa leta 1998 pri Cankarjevi založbi v Ljubljani. Njen avtor je Božo Zuanella, medtem ko je Marino Qualizza prispeval uvodno besedo. Knjiga opisuje nastanek in delovanje nekaterih organizacij v Benečiji, ki so bile dejavne od prvih let po drugi svetovni vojni pa do nedavnega.
V knjigi je še posebej obdelana t.i. organizaciji O, ki je bila predhodnica organizacije, ki je ob odkritjih v začetku 90-ih let v Italiji zaslovela z imenom Gladio. Take in podobne strukture so na Zahodu med hladno vojno bile v funkciji preprečevanja napada s strani sovjetskega bloka kot tudi v funkciji zaustavljanja komunističnega vpliva na Zahodu, zlasti v primeru Beneške Slovenije pa je bilo njihovo delovanje v veliki meri protislovensko obarvano z različnimi stopnjami pritiska na domače prebivalstvo.
Qualizza in Zuanella sta se znašla na zatožni klopi zaradi tožbe, ki so jo proti njima sprožili potomci nekaterih nekdanjih in danes pokojnih članov organizacije O: Luigija Olivierija, Alda Specogne in Renza Marseua. Pordenonski sodnik Francesco Gambato Spisani je lani obtožencema in tožnikom predlagal oblikovanje skupne izjave; Qualizza in Zuanella sta na to pristala, tožniki pa ne, in tako je sodnik novembra lani odredil, da bo proti duhovnikoma stekel proces.