Veliko vozil s slovenskimi registrskimi tablicami opazimo pri prodajalnah tik po meji z Italijo, nakup pri sosedih je postal že stalnica in vozički so velikokrat polni prav s slovenskimi izdelki.
Teh najdemo na policah italijanskih trgovin zelo veliko, še posebno tistih ob meji. Od mesnih izdelkov do konzervirane hrane, mineralne vode, piva, do mlečnih izdelkov ... cene so velikokrat ugodnejše kot v slovenskih trgovinah. "V resnici nimamo direktnega vpliva na to, kako potem trgovci ob meji s Slovenijo obračajo svojo cenovno politiko," pojasnjuje direktor podjetja Soline d. o. o. Aleksander Valentin.
'Ne želimo biti ceneni'
Prav cena piranske soli je v zadnjem času potrošnike najbolj razburila, o čemer so prvi poročali na Regionalu. V Italiji cena pol kilograma piranske soli znašala 2,94 evra, pri nas je ta cena od pet evrov navzgor. "Soline nismo in ne želimo biti cenene in ne želimo imeti cenenih izdelkov in nas dejstvo, da se naša sol prodaja pod cenami, ki so nižje od naših veleprodajnih cen do distributerja v Italiji, ne veseli," priznava Valentin.

Povpraševanja po piranski soli je namreč več, kot jo uspejo pridelati. Takšna praksa, ko italijanski trgovci hodijo dejansko v minus in prodajajo izdelke po nižjih cenah od svoje odkupne, pa se občasno pojavlja, prav z namenom privabljanja slovenskih kupcev. "Je res zanimivo videti, v kakšne ekstreme gredo trgovci, da privabljajo svoje kupce," je še presenečen Valentin.
Podobne cenovne anomalije so sicer zaznali že pred tremi leti. Po pozivu trgovcev prek svojih distributerjev pa potem ti običajno uskladijo cene.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.