Po dveh letih je 93 učencev šestega razreda Osnovne šole Primoža Trubarja v Laškem že nestrpno pričakovali šolo v naravi. Ta teden so se tako odpravili na poletni tabor v Ankaranu. "Veselo nakupovanje, pakiranje in neprespana noč pred odhodom," so zapisali starši, ki so otroke, polne pričakovanj in vzhičenja, v ponedeljek pospremili na avtobus.
A že po nekaj urah so se pojavile težave, sporočajo starši. Otroci so se namreč zastrupili, vodstvo pa je moralo na pomoč poklicati tudi zdravnika. "Zdravnik je po pričevanju otrok pregledal le tiste, ki so imeli drisko in bruhali. Otroci, ki so imeli samo drisko, niso bili pregledani," poročajo starši. Tri otroke so celo odpeljali v bolnišnico, nato pa so ponje prišli starši in jih odpeljali domov.
"Da ne govorimo o tem, da so otroci bruhali po dvorišču in da so zaradi zasedenosti stranišč potrebo opravljali zunaj v grmovju," so zgroženi starši, ki jih najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci zastrupili. Kot je pojasnil ravnatelj šole Marko Sajko, so bili starši o dogajanju obveščeni v torek zjutraj. Prav tako so o zadevi obvestili pristojne institucije. Čeprav naj bi rezultate vzorcev prejeli že v sredo, jih do danes še ni, je povedal ravnatelj.
V enem primeru izolirana E.COLI, ni jasno, če je to povzročitelj izbruha
Da so prejeli prijavo o domnevnih zastrupitvah v Ankaranu, so potrdili na zdravstvenem inšpektoratu. "Skladno s pristojnostmi inšpektorata je bil uveden inšpekcijski postopek. Postopek je v teku, zato vam podrobnejših pojasnil ne moremo podati," so zapisali.
"Zbolelo (bruhanje in pri nekaterih je bila prisotna tudi diareja) je 26 otrok, od tega so bili trije hospitalizirani, ostali otroci so se naslednje jutro počutili dobro in so nadaljevali s programom aktivnosti," so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po njihovih informacijah so dvema hospitaliziranima otrokoma odvzeli vzorec blata, pri čemer je bila v enem primeru izolirana E.COLI enteropatogena. "Vendar za zdaj ne moremo potrditi, da je to povzročitelj izbruha," poudarjajo.
"Zadnje, kar potrebujemo, so razna namigovanja na gostince, salmonelo in legionelo. Popolnoma neumestna ugibanja, dokler ne bo znanih dejstev," medtem pravi ravnatelj. Inšpektor ima možnost, da kuhinjo ob ugotovljeni nepravilnosti takoj zapre za 24 ur. Ker nepravilnosti ni bilo ugotovljenih, je kuhinja normalno obratovala. Kot so pojasnili na inšpektoratu, so preiskave odvzetih vzorcev hrane in brisov površin na snažnost sicer še v teku.
"Vsa namigovanja o tem, kako bi bilo treba zamenjati restavracijo, so neprimerna, saj za to trenutno ni nobene podlage. Je bilo pa v isti restavraciji v ponedeljek razdeljenih 500 obrokov (več kot 200 učencev, skoraj 300 ostalih gostov). Ta trenutek so tam še štiri šole. Težave pa so se pojavile samo pri naših učencih," je pojasnil ravnatelj.
Starši: Komunikacija ni bila primerna. Ravnatelj: Ničesar nismo prikrivali
Nekateri starši so dobili občutek, da želi vodstvo zadevo pomesti pod preprogo. Otrokom naj bi tudi zabrusili, da "nimajo o dogajanju na taboru staršem kaj govoriti", saj so otrokom vzeli telefone. A kot pojasnjuje ravnatelj, so bili starši o protokolu glede telefonov obveščeni že pred odhodom na tabor, po zastrupitvi zvečer pa so ocenili, da je zaradi preprečevanja nastanka panike bolje, če starše obvestijo prek uradnega kanala.
Starši pravijo, da razumejo, da je skrbeti za takšno število otrok velika odgovornost, a da tisti, ki se zavedajo odgovornosti, dela ne opravljajo z levo roko. "Tudi s starši bi morali komunicirati na bolj primeren način in ne na način, kjer pravijo, da lahko, če nam kaj ni prav, otroke pridemo iskat," pravijo.
Ravnatelj na drugi strani pravi, da niso ničesar prikrivali. "Nikomur nič ne lažemo, učencev, ki jih je obravnaval zdravnik, je bilo 26. Seznam je bil posredovan skladno s protokolom v NIJZ. Tudi nič ne prikrivamo, želim le, da se pogovarjamo s konkretnimi dejstvi. Verjamem pa, da je bilo ob dogodku še kateremu od učencev slabo," pravi ravnatelj. Otroke je spremljalo 10 strokovnih delavcev šole. "Za otroke je dobro poskrbljeno, to vam zagotavljam," zatrjuje Sajko.
"Včeraj sem tudi govoril s starši treh otrok, ki so morali tabor predčasno zapustiti," je povedal in pojasnil, da so zaradi dehidracije, ki sta jo povzročila bruhanje in driska, potrebovali infuzijo. Po pogovoru z zdravnikom so ocenili, da je bolje, da grejo domov. "Ti starši so bili z ukrepanjem zadovoljni," je dejal.
V sporočilo za starše je zapisal še, da se tako spremljevalci kot tudi vodstvo trudijo, da se neljubi dogodek zaključi s čim manjšimi posledicami za učence. "Zelo mi je žal za tri učence, ki so morali zapustiti šolo v naravi. Upam pa, da lahko ostali učenci nadaljujejo s šolo v naravi čim bolj mirno," je zapisal v sredo in dodal še, da bo šola kot vedno, potem ko bodo imeli vsa dejstva, ocenila, kaj je treba ob podobnih dogodkih spremeniti.
Zaradi zastrupitve od pouka izostalo tudi 50 otrok OŠ Marezige – preverjajo pitno vodo
Do zastrupitve otrok je na Primorskem prišlo tudi v sredo. Od pouka je na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Po poročanju staršev se soočajo s prebavnimi težavami, bruhanjem in drisko. Kot so sporočili z NIJZ, je v sredo zbolelo 29, v četrtek 14, v petek pa še štirje otroci. "V okviru preiskave smo pridobili en vzorec blata obolelega otroka, ki je bil poslan v laboratorijsko analizo," so dodali na NIJZ.
"V šoli razsaja nekaj, pol šole menda bruha. Ali je kakšna viroza ali zastrupitev. Glede na to, da se je to zgodilo čez noč vsem, zna bit to drugo," je v skupino na aplikaciji, ki jih imajo starši osnove šole, zapisala ena od mam. "Lahko gre za kako salmonelo ali zastrupljeno vodo, ker je poleg šole gradbišče," ugibajo starši. Med sabo so si izmenjali nasvete, naj otroci ne pijejo vode iz šole, ampak s sabo prinesejo flaške.
Tudi v tem primeru je bil zdravstveni inšpektorat obveščen o zdravstvenih težavah nekaterih učencev na OŠ Marezige. Uvedli so inšpekcijski postopek, v okviru katerega se preverja zdravstvena ustreznost pitne vode. Ker je postopek v teku, podrobnejših pojasnil niso mogli podati.
Na NIJZ poudarjajo še, da je v obeh primerih epidemiološka preiskava v teku, saj še vedno potekajo zbiranje dodatnih informacij in dodatna laboratorijska potrjevanja. "Vir okužbe v tem trenutku še ni znan. Prav tako za zdaj ne moremo govoriti o morebitni povezavi med izbruhoma," še pravijo. V preiskavi sodelujejo inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), epidemiologi NIJZ in mikrobiologi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.