Potem ko je v medijih odjeknila novica o grožnjah državne maturitetne komisije, ki je bila ogorčena nad predlogom novega pravilnika ministrstva za šolstvo, so se strasti umirile. Sindikat vzgoje in izobraževanja (Sviz) je z ministrstvom uspel doseči dogovor, da bo iz predloga umaknilo vse po mnenju Sviza sporne določbe o letni učni obveznosti. To med drugim najverjetneje pomeni, da državna maturitetna komisija za slovenščino ne bo izpolnila groženj in bo pripravila podlago za ocenjevanje pisnih izpitov. Zjutraj je namreč zagrozila, da ne bo, če predlog pravilnika ne bo spremenjen.
"Ministrstvo je danes zagotovilo, da bo spremenilo pravilnik na vseh tistih določbah, ki govorijo o letni učni obveznosti, in da bo predloge obudilo, ko bo spreminjalo sistemski zakon o izobraževanju. S tem je bila dosežena naša zahteva, kar pomeni, da se lahko začnemo normalno usklajevati glede pravilnika, ki ima tudi sicer nekaj problematičnih točk,“ nam je povedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. "Ministrstvo sicer ni kot pri kolektivni pogodbi dolžno doseči soglasja z nami, vendar pa s tem tvega, da gre naprej z neusklajenimi pravilniki,“ je še pojasnil.
Ponoven sestanek bo tako v torek ali v sredo, do takrat bo ministrstvo na teh točkah, ki so bile umaknjene, oblikovalo nov predlog. "Šele takrat bomo videli, pri čem pravzaprav smo. Verjamem pa, da je bil ta umik dokončen,“ pravi Štrukelj.
'Letna učna obveznost mora biti določena v zakonu'
Že pred sestankom nam je predsednik sindikata sicer pojasnil, kaj jih najbolj moti pri predlogu pravilnika. Letna učna obveznost je namreč določena v zakonu in tako mora tudi ostati, je bil odločen Štrukelj. "Absolutno se ne moremo strinjati, da bi bil to predmet pravilnika, ki ga lahko vsak minister čez noč spremeni.“
Na vprašanje, ali bi se s tem spremenila tudi učiteljska plača, je odgovoril, da ne. "Plača s tem ni neposredno povezana, povezano pa je število zaposlenih in delovni čas, ker zdaj se bo drugače merilo, kaj mora učitelj opraviti.“
MInistrstvo dopušča možnost zmanjšane obveznosti za člane maturitetnih komisij
Da so se dogovorili o umiku spornih določb, je potrdil tudi generalni direktor direktorata za srednje šolstvo Vinko Logaj, ki verjame, da bodo dosegli dogovor tudi glede predmetne maturitetne komisije za slovenščino.
Direktor direktorata je sicer poudaril, da jih je vodila želja po normativni ureditvi področja, kjer je obseg programov precej različen. Dodal je, da pri izračunu letne obveznosti niso spreminjali tedenske obveznosti, ampak da je šlo le za preračun na letni ravni na podlagi števila tednov pouka v šolskem letu.
Na današnjem sestanku je bilo govora tudi o zahtevi članov državne maturitetne predmetne komisije za slovenščino, ki glede na svoje dodatne zadolžitve zase zahtevajo manjšo učno obveznost, sicer napovedujejo, da ne bodo pripravili podlag za ocenjevanje pisnih izpitov dijakov.
Logaj je pojasnil, da se z učitelji pogovarjajo z vso resnostjo in da matura ne bo ogrožena. Na ministrstvu naj bi se sestali v četrtek po redni seji državne komisije za splošno maturo, vendar Logaj ni želel prejudicirati pogajanj z izdajo podrobnosti o njihovem predlogu učiteljem.
Kot dodaja, se pravilnik o normativih in standardih sicer ne dotika ene same predmetne komisije, učno obveznost pa bi kvečjemu reševali generalno na celotnem srednješolskem nivoju.
Prav tako Logaj poudarja, da so stvari v tem šolskem letu na pogodbeni ravni urejene ter dodal, da so vsi člani državnih predmetnih komisij plačani za svoje delo, za letošnje šolsko leto pa so vsi podpisali pogodbe o delu.
Logaj sicer ni izključil možnosti, da bi vendarle šli v zmanjšanje učne obveznosti za delo v državnih komisijah. Kot pravi, se rok za razpravo o novem pravilniku o normativih in standardih zaključi 14. junija "in dokler ni končana razprava in dokler ne končamo vseh pogovorov, zagotovo stvari niso zaprte".
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.