
Čeprav se krompirja v tem času ne pobira več, se je pri nas izraz "krompirjeve počitnice" udomačil kot izposojenka iz nemščine. Sicer so v preteklosti čas počitnic prilagodili kmečkim opravilom. Tako učenci niso bili deležni dejanskega počitka, ampak so bili prosti zato, da so pomagali doma. V času krompirjevih počitnic so na primer pobirali krompir. Danes gredo družine na dopust, so številne delavnice za otroke, nekateri pa ostanejo tudi doma.
Slednji otroci bodo med počitnicami verjetno nekaj časa preživeli na spletu. In gotovo jih bo precej, saj izsledki vseevropske raziskave o uporabi interneta pri otrocih kažejo, da ga vsak dan uporabljata kar dve tretjini slovenskih otrok. Otroci v Evropi začnejo internet uporabljati povprečno pri sedmih letih, vsak osmi pa ima s spletom tudi slabe izkušnje.
Po mnenju Ajde Jerman Kuželički je treba otroka izobraziti o spletu, kar morajo storiti šola in starši. Ugotavlja, da nekateri starši otrokom pustijo, "da na spletu delajo, kar želijo, kar pa ni prav". Treba jim je razložiti osnovna pravila, naj ne izdajo svojih osebnih podatkov, naj ne verjamejo vsemu, naj ne klikajo na vse, je dejala v oddaji 24UR OB ENIH na POP TV.

Dodala je, da je treba vzpostaviti družinska pravila za rabo interneta, ki ni nujno vedno negativen. Po njenem mnenju je splet zakladnica znanja, do katere včasih otroci niso mogli priti. ''Raziskuje lahko stvari, ki ga zanimajo, išče informacije, se druži z ljudmi z vsega sveta, lažje išče ljudi z istimi interesi … Splet je tudi prostor za kreativnost in lastno izražanje, oblikuje lahko spletno stran o stvareh, ki ga zanimajo,'' je dodala.
Pred zaključkom šolskega leta 2010/11 sredi junija bodo mladi sicer koristili še nekaj prostih tednov. Počitnice si bodo sledile v dokaj rednih presledkih med božičem in novim letom, tretji teden v februarju ter za prvi maj.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.