Slovenija

'Sončnega vremena je bilo precej manj kot običajno'

Ljubljana, 11. 02. 2014 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V ta stavek so ugotovitve o letošnjem januarju, ki ga bo večina najbrž želela čim prej pozabiti, strnili na Agenciji za okolje. Prvi del meseca je bil pretopel, zadnji dnevi pa so z žledom prinesli katastrofo.

Na spletni strani Agencije za okolje RS (Arso) so objavili statistične podatke o izjemno kislem prvem mesecu letošnjega leta. Sončnih ur je bilo veliko manj od povprečja med leti 1961 in 1990,

Malo sonca, veliko dežja

Odklon povprečne temperature in osončenosti januarja 2014 od povprečja 1961–1990
Odklon povprečne temperature in osončenosti januarja 2014 od povprečja 1961–1990 FOTO: ARSO
Na Kredarici je bil to drugi najbolj padavinski januar doslej, prav tako je bilo v Ljubljani od sredine minulega stoletja januarja več padavin le leta 1979. Arso

"Januarja so bile padavine pogoste, sončnih dni je bilo malo, še največ jih je bilo v visokogorju," ugotavljajo na Arsu. Najbolj je dež zalival zahodne kraje, kjer je padlo okoli trikrat toliko padavin kot običajno. V Posočju in Vipavski dolini je tako padlo nad 250 milimetrov padavin, proti vzhodu in jugu pa je njihova količina upadala, a so kljub temu v večini države presegli dolgoletno povprečje. Izjema je bil le del Prekmurje, kjer so za dolgoletnim povprečjem padavin nekoliko zaostali.

Na Obali, Krasu in Goriškem niso dosegli niti dveh petin običajne osončenosti. Večinoma je sonce sijalo od 40 do 80 odstotkov časa kot v dolgoletnem povprečju.

Topleje, kot je običajno

Vse do 23. januarja je bilo povsod po državi opazno topleje kot v dolgoletnem povprečju. Sledilo je hladno obdobje, ki je bilo na Primorskem krajše kot drugod.

Januarska povprečna temperatura je bila marsikje po nižinah rekordno visoka, povsod pa je opazno presegla dolgoletno povprečje. Večinoma je bil odklon med 5 in 7 stopinj Celzija, najmanjši je bil v visokogorju, ugotavljajo na Arsu.

Rekorda niso zabeležili v Murski Soboti, tam ostaja najtoplejši januar 2007, ter v visokogorju, kjer je bila povprečna mesečna temperatura že nekajkrat višja.

Odklon povprečne dnevne temperature januarja 2014 od povprečja 1961–1990
Odklon povprečne dnevne temperature januarja 2014 od povprečja 1961–1990 FOTO: ARSO
KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aghr
11. 02. 2014 10.58
+2
Januar je bil res topel, temperature velikokrat celo nad 10°C, zadnja 4 leta ima vsak januar več dni s temperaturo 10°C ali več, deževalo pa je, celo zagrmelo je. Sonca je bilo zelo malo, kakšen dan je bil lep in sončen, samo večina je bilo deževnih, nestanovitnih dni. Povprečna temperatura tega januarja je bila marsikje po državi rekordno visoka, v primerjavi z lanskim marcem, ko je bilo kar nekaj snega, je bil letošnji januar kar toplejši.
lennchma
11. 02. 2014 10.30
+5
To pa je posledica geoinžiniringa. Iz letal škropijo razne kemikalije s katerimi umetno povzročajo oblačnost.
dzun-tao
11. 02. 2014 10.26
+2
yohny_rep, zelo zanimivo razmišljanje, mislim, da marsikaj od tega drži kot pribito
User584225
11. 02. 2014 10.02
+6
Vem, nekateri boste skočili in po Slovenvceljsko – kaj se pa greš, kakšen napad? Pa pojdimo z dokazi po vrsti. Slab teden nazaj:  Primorska, nad Koprom desetine avionov zaprašuje s kemikalijami naše nebo, drugje jih ne vidimo, ker je oblačno.  V ponedeljek se selimo v Postojno, kjer štirje termometri v razdalji 400 m kažejo -3º, torej mora snežiti. A zunaj pada dež, prijeten pozno pomladanski dež, čeprav roke zmrzujejo. Minus pred trojko ni napaka.  Opravimo meritve vode, dežja in ledu. Prejšnji teden je bila vsebnost kovin, aluminija, barija, stroncija, kadmija in silicija v mejah normale, od 0,1 do 0,2 mikro grama na liter. Elektroliza ni bila izvedljiva, saj zato potrebujete kovine. Torej skoraj pitna voda.  Kaj pa v ponedeljek? Dopoldanska meritev na dežju pri -3°C pokaže 26 (šestindvajset mikro gramov na liter), torej več kot 10x presežena normala. In zvečer smo že na 100 mikro gramih. Nikjer nobenega alarma. Naš vrhovni poveljnik je za kaj takega nezainteresiran, saj se raje fotografira ob ribicah ali v kakšni gostilni, ljudje pa še vedno ne razumejo - kako more deževati pri minusu, ko tega ni bilo še nikoli.  Zgoraj naštete kovine ustvarjajo vrelišče pri zelo nizkih temperaturah, torej zastrupljeno ozračje s kemikalijami, celo Al Gore je priznal, da gre dnevno 90 ton po svetovnem nebu na neželene lokacije - prepreči zmrzovanje vode.  Ko opravimo še elektrolizo, da, sedaj je ta možna, voda skoraj takoj zavre in postane rumeno rjave ogabne želatinaste barve. Enako kot pred dnevi v Kopru, ko so grmele strele, z neba pa je padala želatina. Zakaj želatina. Ker je, verjeli ali Slovenceljsko odkimavali, v strupih, ki jih avioni špricajo tudi kri z mnogimi virusi, od raka do demence, od HIV-a do neplodnosti.  Da ja česa ne boste zamudili v svojem življenju poskrbi za vas NATO in slovenska elita, Vrhovni poveljnik in Minister za obrambo, ki jim uslužbence, zadolžene za pisanje javnosti, plačuje NATO. Z vnaprej pripravljenimi članki o nepomembnosti izpušnih, normalnih, delcev iz avionov. Vi pa – več rakastih obolenj, zmanjšana plodnost, apatija, Alzheimerjeva bolezen, da se ustavim predno znorite.  Ste se ob koncu vprašali, kdo bo plačal slovensko tragedijo, ki jo je namerno zakuhal NATO, tisočem ljudi v temi in mrazu, škodo na električnih omrežjih, polomljenih objektih in vozilih, nedelujočih napravah? To Bratuškove in Pahorja sploh ne skrbi. Pa vas? Boste še naprej fotkali lepe črte na nebu, ko zvečer že kašljate in boste naslednje leto med rakavimi bolniki, ki jim nato kemoterapije namenoma nič ne pomagajo? Ali pa predčasno v oskrbi tujih ljudi, ki vas bodo zaradi demence morali oskrbovati, CSD-ji pa vam bodo prefinjeno v zameno za oskrbo odvzeli hišo ali stanovanje? Vojaški napad na Slovenijo traja že 7 dni, nobena uradna inštitucija v Sloveniji o tem nič, noben politik tudi ne, noben medij se tega ne dotakne razen, ko morajo kazati fotke tragedij, ki so nam jih zagodli tuji zločinci.  Do kdaj še?
User1154212
11. 02. 2014 10.10
-3
Komentar daljši od članka. Pa kdo te bo bral yohny???
lennchma
11. 02. 2014 10.31
+6
Takšne ovce kot si ti Jamezdin sigurno ne.
User515337
11. 02. 2014 10.48
-5
če boš reku da je umazano ozračje krivo bi ti še verjel, če nakladaš o virusih in NATO itd pa je totalen bullshit. nsiemi pa bral celega komentarja, tako da nevem katero od teh dveh možnosti podpiraš
Mr.Somebody
11. 02. 2014 09.51
-2
V ljubljani smo že navajeni, da ni sonca do marca tkoda ni to nč novga za nas:)