V oddaji 24UR ZVEČER so bili gostje Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije, Lenart Žavbi iz Gibanja Svoboda, Damijan Zrim iz Socialnih demokratov in Žan Mahnič iz Slovenske demokratske stranke.
Bo NSi zadala še en udarec SDS in podprla uvedbo preferenčnega glasu? Čadonič Špeličeva je v oddaji poudarila, da s koalicijo ne bodo sodelovali, bodo pa naredili vse, da bi približali možnost glasovanja slehernemu volivcu oz. se bodo zavzemali za to, da bi vsak glas štel. "To pa pomeni, da ne podpiramo sedanjega predloga, bi bili pa pripravljeni se pogovarjati o spremembi te zakonodaje. Če bi spremenili tudi število volilnih enot, tako da bi jih bilo več in da bi lahko sleherni glas štel. Da bi recimo predlagali 18 enot," je povedala.
Mahnič je ponovil stališče SDS, da Slovenija "ni samo Ljubljana", ampak so tudi druga manjša mesta, predvsem pa podeželje. "Dokler nimamo nekega vmesnega elementa med državo in občinami, smo poslanci tisti, ki smo nekako vez med župani in vlado. Zato je treba poskrbeti, da je tudi podeželje zastopano," je dejal. Ocenil je, da na podlagi trenutnega predloga podeželje z nekaj mandati ne bi imelo več poslancev v DZ. "Nekdo iz Gorenje vasi ne more parirati nekomu iz Kranja," je poudaril in dodal, da bodo v parlament izvoljeni tisti posamezniki, ki so javno bolj izpostavljeni in znani.
Žavbi je poudaril, da so se koalicijske stranke zavezale, da bodo odprle dialog. Zrim je spomnil, da so volivci na referendumu podprli uvedbo preferenčnega glasu, a opozoril, da koalicija zakona sama ne more sprejeti, saj potrebuje dve tretjini glasov v parlamentu, torej tudi opozicijske glasove. "Od opozicije je odvisno, ali bo zakon šel čez ali ne," je povedal in dodal, da je zdaj "žogica na strani NSi". Sicer pa Socialni demokrati ne nasprotujejo povečanju volilnih enot.

Mahnič meni, da je misija nemogoče, da bi imeli 18 volilnih enot. "Mi v SDS zagovarjamo, da imajo volivci večji vpliv, zato smo predlagali dvokrožni volilni sistem, ki pa je bil zavrnjen. Podeželje ne sme ostati brez poslancev," je znova poudaril.
Žavbi je dodal, da ima vsak volilni sistem svoje prednosti in slabosti, a da so volivci dali signal, naj politika na tem področju nekaj spremeni. Komentiral je tudi napoved nove interpelacije zoper ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh. Dejal je, da besedilo interpelacije še ni bilo vloženo, zato se glede tega še ne morejo opredeliti. Ne pričakuje sicer, da bi v Gibanju Svoboda interpelacijo podprli. Mahnič in Čadonič Špeličeva medtem ocenjujeta, da bi morala ministrica odstopiti oz. bi jo moral Golob pozvati k odstopu.
Na vprašanje, ali bo poslanska skupina NSi prispevala podpise za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi preiskovala posle premierja Goloba, je Čadonič Špeličeva odgovorila, da je ta komisija že bila ustanovljena in da je imela že zasedanje. Želijo si, da bi začela delovati in da bi razjasnili vsa vprašanje glede delovanja Goloba. Mahnič je medtem povedal, da komisija ne deluje, ker jo poslanci Gibanja Svoboda "blokirajo".
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.