Vladna komisija za reševanje vprašanja prikritih grobišč poziva vse, ki vedo za lokacije prikritih grobišč žrtev medvojnih pobojev v okolici Mozlja, naj podatke posredujejo predsedniku komisije Jožetu Dežmanu na telefon 041 512 704.
Sorodnik ene od žrtev zagotavlja tistemu, ki bo prvi sporočil točne podatke, 1.000 evrov nagrade za posamezno lokacijo. Nagrada bo izplačana takoj, ko bo obstoj grobišča potrjen s sondiranjem, je zatrdil Dežman. ''To je prvi primer, ko bi sorodnik ponudil nagrado za podatke. Nekaj družinskega financiranja je bilo pri izkopu žrtev, kjer je pri posameznih grobovih tudi po zakonu, da je družina plačnik. Zdaj pa gre za prvo tovrstno donacijo.''
V okolici Mozlja je ''bilo ubitih več kot 110 vojnih ujetnikov, ki so bili pobiti ali kot obsojeni na kočevskem procesu ali pa brez sodbe do srede oktobra 1943''. ''Med ubitimi so tudi Slovenci, pripadniki 'vaških straž', nekaj pa je vojakov Jugoslovanske vojske v domovini.'' Lokacije grobišča ali grobišč še niso znane. ''Imamo pričevanje tedanjega partizana Špeliča, danes je župnik, ki nas je vodilo do ene lokacije, kjer je bil tudi postavljen križ in spominsko znamenje. Območje je bilo pregledano, vendar grobišča tam ni. Neka gospa je pokazala, kje je videla dogodke kot otrok. Našli smo en grob. Govorila je sicer o šestih, vendar smo našli pet trupel,'' je pojasnil.
Oglasilo se jim je še več domnevnih prič, vendar množičnega grobišča še niso našli. ''Območje je obširno, kraško, s številnimi vrtačami, v katerih bi bilo lahko grobišče. Vendar je skoraj nesmiselno kopati naprej, če ne veš, kje natančno.'' Trupla ubitih ob Mozlju verjetno niso vsa na isti lokaciji. ''Skopanih je bilo več grobov, vendar jih ne najdemo.''
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.