Slovenija

Šou ima novo vodstvo

Ljubljana, 17. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nova uprava Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, ki jo je na svoji prvi redni seji 6. decembra izvolil študentski zbor, je predstavila naloge v tem študijskem letu.

Predsednik ŠOU Tomo Juvan je dejal, da si je uprava zastavila tri osnovne naloge: nadaljevanje procesa reforme, dvigovanje ugleda te organizacije v javnosti in večje zavzemanje za izboljšanje kakovosti študijskega procesa. Sekretarji v novi upravi pa so ob tem izrazili nezadovoljstvo z neustreznim odnosom vlade do študentske organizacije. Juvan meni, da si je ŠOU med študenti pridobil večji ugled predvsem zaradi junijskih študentskih protestov, največ dela pa so v preteklem mandatu namenili reševanju problema socialnega značaja - subvencioniranju študentske prehrane, bivanjski problematiki študentov in posredovanju začasnih in občasnih del dijakom in študentom.

Študentski funkcionarji štejejo letošnje demonstracije za uspešno
Študentski funkcionarji štejejo letošnje demonstracije za uspešno FOTO: POP TV

Temu se bodo v upravi ŠOU - poleg omenjenih jo sestavljajo še sekretar za študentske organizacije visokošolskih zavodov Tony Mlakar, sekretar za mednarodno sodelovanje Robi Strah in sekretar za obštudijske dejavnosti Vid Zalar - posvetili tudi v tem študijskem letu. Juvan je prepričan, da je potrebno za dvigovanje prepoznavnosti med študenti nekaj premišljenih, promocijsko dobro podprtih projektov s kakovostno vsebino, po njegovem mnenju pa bi bilo potrebno spraviti na trg novo študentsko glasilo po vzoru nekdanje Tribune.

Pri financiranju interesnih dejavnosti se zavzemajo za zmanjševanje gmotnih stroškov in zniževanje odhodkov za študentske honorarje. Najvišji honorar na ŠOU za opravljeno delo znaša 100.000 tolarjev, sekretarji bodo dobili za mesec "le" 78.000 tolarjev, čeprav "bi za tako zahtevno delo in za število ur, ki ga preživijo v tej službi, kje drugje dobili večjo plačo, vendar vsi opravljajo to delo zato, ker želijo biti koristni," so poudarili predstavniki ŠOU. Sicer pa znaša po podatkih Juvana povprečen honorar, ki ga svojim honorarcem nakaže ŠOU, 30.000 tolarjev.

V zvezi z odnosi s Študentsko organizacijo Univerze v Mariboru (ŠOUM), s katero je ŠOU prekinil stike v začetku novembra letos, bodo po napovedih ljubljanske študentske organizacije te znova obudili, "ko bo ŠOUM razveljavil prejšnje volitve in razpisal nove, ker volitve 18. oktobra niso zagotovile demokratičnosti in niso bile legalne".

Spregovorili so tudi o žgoči problematiki (pre)dolgih čakalnih vrst pri nakupu bonov. Krajnc je dejal, da so se vrste študentov za nakup študentskih bonov skrajšale, predvsem zaradi novega računalniškega sistema. Največ je bilo potrebno čakati oktobra, ko so študenti kupili rekordnih 386.000 bonov. Poudaril je, da si bodo v ŠOU prizadevali tudi za boljši položaj študentov s posebnimi potrebami.

Sekretar za študijsko problematiko Matej Bandelj je prepričan, da se načela bolonjske deklaracije prepočasi izvajajo, nasprotuje tudi uvedbi šolnin, sekretar za socialo in zdravstvo Darko Krajnc pa je dejal, da si morajo študenti pri odločanju glede problematike študentskih domov pridobiti več pravic, ki jih ima sedaj v veliki meri le država. ŠOU bo ljubljansko Univerzo spodbujala pri dvigu kakovosti študija. Zavzemali se bodo tudi za zmanjšanje števila študentov na učitelja, uvajanje kreditnega sistema študija in s tem večje mobilnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10