Kemijski inštitut in z njim seveda tudi Slovenija se lahko pohvali z novo in zelo pomembno pridobitvijo. Gre za skupni projekt EN-FIST centra odličnosti in Kemijskega Inštituta. Napravo z imenom spektrometer 600 MHz NMR so označili za zvezdo slovenske znanosti. Zakaj zvezda? S to napravo bodo lahko preučevali različne (makro)molekule, njihovo dinamiko, strukturo ter interakcije z drugimi biološko pomembnimi sistemi, rezultate analiz pa uporabili v akademske namene ter tudi v gospodarstvu, kar je v teh kriznih časih še posebej spodbudno.
Gre za zelo drago finančno investicijo, ki se jo sklepa na vsakih od 30 do 40 let. Naprava je narejena po meri, sam postopek pa je bil dolg in zahteven. Ime se sliši zapleteno – NMR-spektrometer Agilent Technologies DD2 600 MHz – v bistvu gre za napravo, ki deluje na principu jedrske magnetne resonance.
Z nakupom spektrometra smo postali konkurenčni tudi drugim v Evropi in svetu. Da je veliko zanimanja za tovrstne analize, govori tudi podatek, da je naprava v obratovanju 24 ur na dan, sedem dni na teden, razpored analiz pa je skoraj povsem poln.
Z opravljenimi raziskavami na tej napravi bo kemijski inštitut postal pomemben "out source" za farmacevtska podjetja. Ne samo za Lek in Krko, ki ne bosta več potrebovala analiz iz tujine, pač pa tudi za druga podjetja po svetu. Tako naj bi se za analize s spektrometrom zanimali tudi v ZDA.
"NMR (jedrska magnetna resonanca) je pomembna tehnika za določanje prostorskih struktur bioloških makromolekul. Možnosti preučevanja njihove strukture, kot tudi dinamike, tudi v prisotnosti drugih biološko pomembnih vezavnih molekul, je NMR opredelila kot ključno orodje za razumevanje bioloških procesov. Preučevanje zapletenih molekularnih kompleksov odpira mnogo možnosti za razvoj biološko aktivnih molekul in uporabo v farmacevtski industriji," je pomen nove pridobitve strnil Janez Plavec, direktor NMR-centra. Novi NMR-spektrometer bo povezal slovenske znanstvenike, njihovo znanje in izkušnje z gospodarstvom, poudarja Plavec.
"To je velika pridobitev, ki omogoča našim industrijskim partnerjem, da opravimo meritve, ki jih do zdaj nismo mogli, kot tudi omogoča kolegom iz akademskih krogov, da zanje opravimo meritve," je dejal Plavec in dodal, da je investicija vredna več kot milijon evrov. "To je ogromen denar, za nas raziskovalce sploh, seveda pa to prinaša tudi velike zaveze."
Kaj bo naprava omogočila:
- izboljšala bo raziskave proteinov, nukleinskih kislin ter malih molekul;
- omogoča kemijsko analizo na ravni atomov;
- omogoča analize v krajšem času;
- omogoča izjemno občutljivost z uporabo kriogenih sond, katerih občutljiva elektronika deluje pri temperaturi –270 Celzija;
- znanstveniki bodo odslej tovrstne raziskave lahko izvajali doma namesto v tujini, kar pomeni, da bo manj odhajanja vrhunskega kadra v tujino;
- omogočala bo, da bo Slovenija postala bolj prepoznavna na področju razvoja materialov in zdravil ter s tem bolj zastopana v konzorcijih in evropskih raziskovalnih projektih;
- hkrati pa bo prispevala k večjemu pritoku tujih študentov in raziskovalcev.
Naprava ima velik pomen tudi za slovensko gospodarstvo, še posebej za tisti del, ki proizvaja zdravila in napredne materiale, saj je spektrometer učinkovito orodje pri razvoju novih zdravilnih učinkovin, ki so pomembne za prihodnost zdravja ljudi. S temi raziskavami bo Slovenija postala konkurenčna tudi zelo zahtevnim trgom.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.