Janez Polajnar iz Arsa je v torkovi izjavi povedal, da lahko v naslednjih dveh dneh pričakujemo ponovno poslabšanje vremena. Arso je za jugozahodno Slovenijo zato izdal najvišjo, rdečo stopnjo opozorila, za severozahodno Slovenijo pa velja druga najvišja, oranžna stopnja pred nevarnostjo snežnih plazov. Povišano bo tudi plimovanje morja.
Sicer pa je morje, kot so na Arsu napovedali, že popoldan prestopilo nižje ležeče predele obale. Glavni poplavni val se lahko pričakuje okoli 5. ure v sredo zjutraj zaradi naraščanja lokalnih vodotokov.
Zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra je Regijski center za obveščanje Koper v Piranu že v torek ob 13. uri že sprožil sireno javnega alarmiranja z znakom opozorila na nevarnost. Le pol ure pozneje so sireno javnega alarmiranja z znakom opozorila na nevarnost zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra sprožili tudi v Izoli, so naknadno sporočili z uprave za zaščito in reševanje.
Iz Mestne občine Koper pa so poslali obvestilo za občane in jih pozvali, naj preverijo pretočnost žlebov, strešnih odtočnih cevi in odtokov meteornih voda ter drugih naprav za odvodnjavanje v neposredni okolici stanovanjskih objektov. Lastniki objektov na poplavnih območjih in v bližini hudournikov naj zatesnijo vse odprtine, skozi katere bi lahko voda vdrla v objekt.
Zaradi napovedi visoke plime in možnosti poplavljanja nižje ležečih območij so občankam in občanom svetovali, da svojih vozil ne parkirajo v neposredni bližini obale, kot je, denimo, peščeno parkirišče za Tržnico, temveč naj jih raje prestavijo na višje ležeča parkirišča.
V noči na sredo lahko poplavi tudi reka Vipava in njeni pritoki, povečale se bodo tudi poplavljene površine kraških polj na Notranjskem in na ljubljanskem Barju.
Postopno umirjanje razmer pričakujejo šele v četrtek. Zemljina je na tem območju namreč od nedeljskih poplav še vedno zelo razmočena. Obstaja tudi velika nevarnost dodatnega plazenja, poplavljanja rek, dvigovanja poplavne vode, je še povedal Polajnar.
Na Gorenjskem lahko zapade od 25 do 50 centimetrov novega snega
Močno sneženje se bo na Bohinjskem, kjer je že čez dan zapadlo okoli 20 centimetrov snega, nadaljevalo tudi ponoči in zjutraj bo snežna odeja lahko debela tudi blizu pol metra. Še nekoliko več snega bo predvidoma zapadlo v Zgornjesavski dolini, drugod po nižinah pa bo večinoma deževalo ali pa se bosta izmenjevala dež in sneg, zato bo snežna odeja manj verjetna, napoveduje Rok Nosan. Za Julijske Alpe in Karavanke sicer velja četrta, torej druga najvišja stopnja nevarnosti snežnih plazov.
Ceste na Gorenjskem so zasnežene in ponekod težko prevozne, zasnežen pa je tudi severni del gorenjske avtoceste.
Kaj nas čaka v sredo?
V sredo se bo glavno padavinsko dogajanje pomaknilo nad vzhodno Slovenijo. Od severovzhoda bo k nam dotekal hladnejši zrak, tako da se bo meja sneženja tudi ponekod drugod lahko spustila do nižin. Sneg se po nižinah sicer večinoma ne bo prijemal tal, še največ možnosti za tanko snežno odejo je na Štajerskem in Koroškem, kjer bo ohladitev najizrazitejša in kjer se bodo tudi padavine zadržale najdlje časa.
Največ padavin v obliki snega bo padlo v hribovitem svetu zahodne Slovenije. Tu se bo snežna odeja nad nadmorsko višino 1000 metrov marsikje odebelila za več kot pol metra, kar bo še dodatno povečalo nevarnost snežnih plazov. Na Koroškem se ga lahko nabere od 5 do 10 centimetrov, kakšen centimeter ali dva pa bo možen tudi po nižinah Štajerske. Drugod po državi je snežna odeja le malo verjetna, pobelilo bo večinoma le kraje nad okoli 600 ali 700 metrov nadmorske višine, še napoveduje naš hišni prognostik Rok.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.