Slovenija

Spisek 'prepovedanih' podjetij

Ljubljana, 04. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, K.L.
Komentarji
0

Komisija za preprečevanje korupcije je objavila seznam podjetij, s katerimi je poslovanje države načeloma omejeno.

Seznam je bil objavljen v petek v Uradnem listu, na njem pa je 577 podjetij, s katerimi je poslovanje države zaradi določb zakona o preprečevanju korupcije načeloma omejeno. Gre za podjetja, v katerih imajo funkcionarji ali njihovi družinski člani upravljalske ali lastniške pravice.

Seznam podjetij, s katerimi država naj ne bi poslovala, bo še daljši, napoveduje Drago Kos. (Foto: Dare Čekeliš)
Seznam podjetij, s katerimi država naj ne bi poslovala, bo še daljši, napoveduje Drago Kos. (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš


Seznam bo še daljši

Kot je povedal predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos, se bo seznam podjetij še daljšal. Nanj bodo uvrščena še tista podjetja, povezana z osebami, ki niso funkcionarji, a odločajo v postopkih javnega naročanja, npr. ravnatelji šol ali direktorji zdravstvenih domov.

Kot določa zakon o preprečevanju korupcije, zavezanci za javna naročila ne smejo poslovati s poslovnimi subjekti, v katerih je funkcionar oz. njegov družinski član posredno ali neposredno imetnik več kot 20 odstotkov lastniških ali upravljalskih pravic. Izjema so naročila male vrednosti, če je ocenjena vrednost posamičnega ali mesečnega naročila manjša od ene dvanajstine vrednosti, določene v zakonu o izvrševanju državnega proračuna.

Zakon naročnikom, ki poslujejo po predpisih o javnih naročilih, prav tako prepoveduje poslovanje s podjetji, v katerih je posameznik, ki je član organa upravljanja ali nadzornega organa tega naročnika, član poslovodnega organa podjetja ali imetnik lastniških ali upravljalskih pravic v višini več kot 20 odstotkov.

Navedene omejitve se uporabljajo tudi za družinske člane organov upravljanja ali nadzornih organov naročnikov, ki poslujejo po predpisih o javnih naročilih.

Zakon o preprečevanju korupcije, sprejet lani poleti, zahteva od vseh funkcionarjev, da komisiji posredujejo podatke o svojem premoženjskem stanju. "Tako dobimo podatke o tem, v katerem podjetju imajo funkcionarji in njihovi družinski člani upravljalske in lastniške pravice. S temi podjetji država načeloma ne sme poslovati, tako pa se izognemo konfliktu interesov," je dejal Kos, čigar podjetje R.U.R. iz Škofljice se je prav tako znašlo na seznamu.

Kot piše današnje Delo, pa je na seznamu bolj malo podjetij, ki so povezana z visokimi državnimi funkcionarji, večina jih je povezana z lokalnimi funkcionarji – predvsem z občinskimi svetniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10