Slovenija

Spletna pomoč pri izboru evroposlancev

Brugge, 22. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Da se bodo volivci na junijskih evrovolitvah lažje odločili, katero od strank naj izberejo, so trije študentje zasnovali posebno spletno stran.

V Sloveniji bodo volivci sedmerico poslancev izbirali 13. junija
V Sloveniji bodo volivci sedmerico poslancev izbirali 13. junija FOTO: Reuters

Trije študentje College of Europe iz Bruggea so v sodelovanju z nizozemskim centrom za politično udeležbo (IPP) zasnovali spletno stran, ki politične preference volivcev poveže s programi političnih strank v Evropskem parlamentu. Na spletni strani volivci najdejo 25 aktualnih vprašanj o Evropski uniji, na katera lahko odgovorijo z "da", "ne" ali "neopredeljen". Program nato primerja njihove odgovore s političnimi programi strank v Evropskem parlamentu in "izračuna", katera stranka je najbližje politični usmeritvi posameznega volivca. "Prepričani smo, da bo evropski Votematch prav tako uspešen kot naši dosedanji projekti," je dejal projektni vodja IPP Jochum de Graaf, ki je pojasnil, da so tovrstni pristop že uporabili na Nizozemskem, v Nemčiji ter v Švici.

Vprašanja, na osnovi katerih lahko volivec odkrije svojo stranko, so skrbno izbrana, saj gre za 25 področij, na katerih se stranke v Evropskem parlamentu najbolj razlikujejo, medtem ko so teme, o katerih med njimi vlada vsesplošen konsenz, izpuščene. "Z omenjeno spletno stranjo želimo poudariti pomen evropskih strank," pojasnjuje eden od avtorjev strani Jon Worth, njegova kolegica Tamara Anthony pa dodaja, da je "več ljudi v Veliki Britaniji glasovalo v oddaji Veliki brat kakor na zadnjih evropskih volitvah". Izrazila pa je upanje, da bo nova spletna stran pripomogla k večji politični aktivnosti.

Kot v petkovi izdaji piše nemški časnik Sueddeutsche Zeitung, obstaja v sistemu spletne strani tudi določena težava: vprašanj ne razumejo vsi, saj so za sedaj napisana le v angleškem in nizozemskem jeziku. Študentje obljubljajo, da bo stran kmalu na voljo tudi v španščini, nemščini, poljščini in francoščini.