Slovenija

Spletna prodaja kljub skokoviti rasti daleč od tiste v klasični trgovini

Ljubljana, 08. 04. 2020 18.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Trgovci so se po sprejetih ukrepih zaradi koronavirusa soočili s skokom prodaje prek spleta. A ta kljub visokim rastem ne dosega prodaje v fizičnih trgovinah pred izbruhom epidemije. Pričakovati je, da bo veliko ljudi, ki so v krizi začeli kupovati v e-trgovini, to navado ohranilo tudi po koncu krize in prenehanju veljavnosti omejevalnih ukrepov, ugotavljajo trgovci.

Spletna prodaja v tej krizi skokovito raste.
Spletna prodaja v tej krizi skokovito raste. FOTO: Dreamstime

Trgovci so se po sprejetih ukrepih zaradi koronavirusa soočili s skokom prodaje prek spleta. A ta kljub visokim rastem ne dosega prodaje v fizičnih trgovinah pred izbruhom novega virusa. "Rasti v e-trgovini so lepe, je pa to daleč od prodajnih številk, ki smo jih dosegali prej," je dejal glavni izvršni direktor Big Banga Uroš Mesojedec.

Kot je priznal v današnjem spletnem seminarju Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, na izbruh virusa in ukrepe, ki so bili sprejeti zaradi njega, nihče ni bil pripravljen: "Za nas je bil to popoln šok, čez noč smo se morali pozicionirati v spletnega trgovca."

Sreča v nesreči je bila po njegovih besedah ta, da so tovrstne projekte, ki jih prej niso izpeljali, lahko dokončali v tednu dni. "Vsak dan izboljšujemo procese in dostavo, ki je ključna pri tem delu. Spletno prodajo smo tako kot vsi trgovci povečali za večkrat, rastejo pa praktično vse kategorije," je ponazoril.

Po besedah pomočnika predsednika uprave za korporativno komuniciranje v Mercatorju Iztoka Verdnika je ta kriza prinesla vedenje, da so "napačno pripravili infrastrukturo in sistem za e-trgovino". "Treba bo spremeniti razmišljanje o tem segmentu in stvari tudi logistično bolj domisliti," je dejal.

Nedelovanje e-trgovine je po njegovih navedbah posledica ogromnega navala, ki je sicer logičen, a ga nihče ni pričakoval. "V zadnjih letih je bila rast e-prodaje visoka, a je v primerjavi s fizično trgovino predstavljala minimalen prihodek, zato velikih vlaganj ni bilo," je povzel.

"Naša spletna trgovina se bo izboljšala," je zatrdil in dodal, da tudi zato, ker se bo morala. Pričakovati je, da bo veliko ljudi, ki so v krizi začeli kupovati v e-trgovini, to navado ohranilo tudi po koncu krize in prenehanju veljavnosti omejevalnih ukrepov.

Težave zaradi najemnin

Trgovci imajo zelo velike težave zaradi nerešenega vprašanja glede najemnin. Trgovcu največji strošek predstavlja strošek dela, za katerega je država z ukrepi poskrbela, in strošek najemnine. "Če se dejavnost v prostoru ne opravlja, si tega stroška ne moremo privoščiti," je ponazoril Mesojedec.

"Z najemodajalci imamo sklenjene pogodbe, ki ne predvidevajo takšnih razmer. Zato verjamemo, da bomo našli kompromis," je dodal. Da je to velika težava, za katero čakajo sistemsko rešitev, je poudaril tudi soustanovitelj trgovine gorniške opreme Kibuba Rok Stritar. "Upam, da bomo to rešili sodelovalno," je dejal.

Mercator je trgovec, ki na tem področju nastopa v obeh vlogah, kot najemodajalec in kot najemojemalec, je povedal Verdnik. "Čakamo na vladni ukrep in se pogovarjamo z vsemi," je dejal in tudi on izrazil pričakovanje, da bodo glede te pereče teme našli ustrezno rešitev.

Nove razmere po Mesojedčevih besedah odpirajo tudi novo vprašanje, in sicer če se bo obisk fizičnih trgovin zmanjšal in bo kupna moč manjša, kaj to pomeni za obstoječe trgovine in centre. Kot je dodal, razmišljajo o modelu t. i. predstavitvenih sob, saj je izkušnja za kupce zelo pomembna.

Stritar, ki ni za ločevanje na spletno in fizično trgovino, saj to vidi kot en kanal, pričakuje, da po koncu krize ne bo prišlo do revolucije v nakupovalnih navadah. "Nekateri kupci ne želijo čakati na določen izdelek," je menil in ocenil, da bodo zmagovalci tisti, ki bodo najbolj odzivni.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rožice cvetijo
08. 04. 2020 20.52
+1
Stvari, ki se jih lahko naroča preko spleta, ni potrebno prodajati v trgovinah. Trgovce zaposlijo v pakirnicah in stvar je rešena. Samo poštarji potrebujejo večje avte.
PovemKotJe
08. 04. 2020 20.33
+5
vsak žal nima možnosti narediti si spletne trgovine ala mimovrste, za tako veliko ponudbo mora seveda stati noro organiziran sistem, si pa večina manjših trgovcev, kateri ponujajo do npr. 50 artiklov lahko privošči ugodnejši sistem spletne trgovine, mi smo jo npr. v 24 urah dobili - izdelano za nas - pri povejkdo.si - za 150€ in smo resnično že precej naročil dobili in s tem rešili 80% naše zaloge ki bi sicer lahko šla v "franže" (smo kmetija) z dostavo na dom, za prevzem na tržnici in stranke so jo večinoma vse plačale na naš bančni račun ali pa na Paypal, skratka to je prihodnost, vsaj za prikaz ponudbe, ker jo vsak večer v nekaj minutah sami posodobimo in če si stranka nabere košarico, jo plača, potem pa samo prevzame npr. na tržnici, je dela ful manj, zdravju/kontaktom prijazno in vsi smo zadovoljni...
Moncsa
08. 04. 2020 20.54
@PovemKotJe zelo pohvalno da ste se prilagodili in uredili mini spletno trgovino v kratkem času. Sodobnost se bo poznalo pri prodaji. Seveda 50 artiklov vsak prelista brez problemov, jaz sem mislila na večje spletne trgovine, ki res prodajajo vsega boga, pa ne moreš ločiti notesnika od vedre. Tam pa je velik problem pomanjkanje učinkovitih filtrov. Tudi sama sem nosilka majhne kmetije (kot dopolnilna dejavnost), in že planiram postavitev ene spletne trgovine. Se ne mudi, ker bo sezona šele pozimi, ampak si zavedam, da brez spleta danes preprosto ne gre.
oježeš
08. 04. 2020 19.19
Dam prav Stritarju, se je svojo promocijo treba tudi malo potruditi, biti prijazen do kupca, čeprav včasih ravno ti naredijo brez potrebe celo štalo. Kdor bo prej preskrbel kvalitetno robo in bil prijazen do kupcev, ta bo žel več uspeha in imel več profita. Tisti, ki pa mu ne bo šlo najbolje od rok, bo pač moral pošteno premisliti, kaj ukreniti, da mu bo šlo, ali pa premisliti, ali se mu splača prodajati.
Moncsa
08. 04. 2020 18.47
+8
Jaz osebno ne glede na krizo, rada kupujem online. Posledično opažam pomanjkljivosti spletnih trgovin. Večina nima dobrih filtrov, atrikli so kar vsuti, možnosti selekcije ni. Meni (in verjetno drugim) pa se ne da pregledati par tisoč nerelevantnih izdelkov, da po opisih najdejo teh par, ki pridejo v poštev. Zmagovalci so tisti brez cen in tisti ki dajo celotno ponudbo gor v PDF datoteko :D In pole se čudijo, za kaj ne gre. Za primer dobre prakse pa predlagam vsem trgovcem preučiti webshop od mimovrste, ker oni imajo res odlično poštimano.
antilevi?ar
08. 04. 2020 20.36
+0
To je namen spletnih trgovcev, da pokažejo celotno ponudbo. Za trgovca ni smisel, da prideš kupiš kaj rabiš in greš, temveč, da pogledaš ponudbo izbereš kaj hočeš kupiti, obenem pa si seznanjen s celo ponudbo in celo, da jo priporočiš drugemu, na to ciljajo, zato je portal tak kot je-namensko-ciljno.
Moncsa
08. 04. 2020 20.59
+1
Pol je to dokaj neumen pristop, ker takih trgovin zapustim v hitrem postopku. Če rabim likalnik z rezervoarjem, bom to iskala in me ne brigajo motorne kosilke in pralni stroji. Celo likalniki brez rezervoarja me ne brigajo, tako da če ne morem nastaviti filter, bom pač kupila v trgovini kjer imam možnosti filtrirati in preleteti ponudbo likalnikov s posodo :)