Avtor prispevka: Janez Usenik

"Tu se je smrt utrudila do smrti in uresničil biblijski pekel. Tu je zločin dobil sloves obrti in na milijone duš premlel v pepel." Tako je svoje vtise o Auschwitzu opisal pesnik Lojze Krakar. Tistimi, ki so preživeli pekel Auschwitza pa za verodostojen opis pogosto zmanjka izrazov. "Ni pravih besed, ki bi opisale to, kar smo takrat preživljali", so bile besede gospe, ki je preživela pekel v Auschwitzu.

Že tedaj, ko so taborišča obstajala si ni nihče znal predstavljati, kaj se za ograjami v resnici dogaja. In danes je težko doumeti, koliko groze se je skrivalo za njimi. Že ob prihodu so taboriščniki izgubili vse, celo svoja imena.
Morda je bilo vsaj za tiste, ki so milijone obsodili na smrt, na zapornike lažje gledati kot na številke. Toda v Auschwitzu in drugih taboriščih so umirali ljudje.

Ena izmed teh ljudi, ki so preživeli je Linka Ksela. Linka, ki je more v Auschwitzu preživela, je o svojem trpljenju in takratnem času povedala: "Eno najhujših obdobij je bilo, ko sem morala delati v skladišču, kjer smo morali prebirati predmete in stvari, ki so jih od Židov ukradli Nemci. Prav tako je bilo več kot hudo gledati ljudi, ki so se morali pred plinskimi celicami slačiti. Nikoli ne bom pozabila kako obupno so kričali in se stiskali ter oklepali eden drugega."

Preživeli morajo s takšnimi spomini živeti še danes. Spomini so tisti, ki opozarjajo na preteklost in Linka je zato še povedala: "Karkoli smo napisali in pripovedovali, smo napisali in povedali zato, da bi vendarle enkrat človeštvo doumelo, kaj se lahko zgodi, če pride na oblast ena tako velika ideologija in moč."
Auschwitz naj bi bil lekcija za svet. Toda svet je očitno slab učenec. Po koncu druge svetovne vojne naj bi po svetu v masovnih pobojih umrlo že 16 milijonov ljudi.