Premier Janez Janša pričakuje, da bodo vsi, ki imajo pristojnosti pri imenovanju guvernerja Banke Slovenije, ravnali odgovorno in državotvorno. Časa je še mesec dni in pol, zato ni potrebe po nobeni institucionalni krizi, je zagotovil Janša. Premier obenem meni, da se bo tudi pri tokratnem predlogu predsednika republike Janeza Drnovška ponovil položaj, ko predlagani kandidat ne bo dobil potrebne večine glasov v državnem zboru.
"Predsednik je ravnal po svoje," je dejal Janša ter pojasnil, da je Drnovšek kandidata za guvernerja Andreja Ranta predlagal v imenovanje državnemu zboru brez posvetovanja z vodji poslanskih skupin. Janšo je sicer Drnovšek o novem predlogu obvestil, ta pa mu je predlagal posvetovanje s poslanskimi skupinami ter upoštevanje kandidatov, ki so se sami javili na razpis. "Nisem pa predlagal nobenega imena," je poudaril predsednik vlade.
Imenovanje guvernerja ni v pristojnosti vlade, je poudaril Janša. V skladu z ustavo je imenovanje guvernerja v pristojnosti DZ, predlaganje kandidatov pa v skladu z zakonom o Banki Slovenije v pristojnosti predsednika republike. Ob tem je Janša menil, da bo morda potrebno "dodelati pravila igre" v zakonu.
"Vlada pričakuje, da bodo vsi subjekti, v tem primeru predvsem predsednik republike, ravnali odgovorno in v času, ki je še na voljo, ravnali tako, da bo Banka Slovenije na čelu dobila človeka, ki je kredibilen, ima sposobnosti za vodenje centralne banke ter bo znal izkoristiti tudi nove priložnosti, ki se Sloveniji ponujajo z vstopom v območje evra," je povedal Janša.
Janša: Nisem zavrnil Mencingerja
Predsednik vlade je še zanikal, da bi vlada zavrnila Drnovškovo namero, da za kandidata za guvernerja predlaga Jožeta Mencingerja. O tem ni bilo nobenega posveta z Drnovškom, je zatrdil Janša, potrdil pa, da mu je predsednik republike na pogovorih glede urejanja vprašanj s Hrvaško "omenil, da namerava ponovno brez posvetovanja s poslanskimi skupinami predlagati kandidata, ki se sploh ni prijavil na razpis".
"Dejal sem mu, da se mi to ne zdi pametna odločitev in bi kazalo spoštovati ustaljeno proceduro," je povedal Janša. Drnovšku je tako predlagal, naj se pred predlaganjem kandidata posvetuje s poslanskimi skupinami ter še nekaj časa počaka, saj je do izteka mandata sedanjega guvernerja Mitje Gasparija še mesec in pol časa, je zatrdil. Vendar je Drnovšek ravnal drugače, čeprav ni predlagal kandidata, o katerem sta govorila, je še povedal Janša.
Drnovšek vztraja
Predsednik Drnovšek se ne strinja z Janšo, ki meni, da tudi če Rant ne bo potrjen za novega guvernerja BS to ne pomeni institucionalne krize. "Če na prvi naslednji seji državnega zbora kandidat za guvernerja ne bo potrjen, potem ne more biti izbran v tistem roku, ki ga zakon predvideva," pojasnjuje Drnovšek, ki poudarja, da ne bo predlagal kandidata, ki mu ga želijo vsiliti in za katerega sam meni, da ne bi bil neodvisen guverner. Ob tem poudarja, da se je treba zamisliti nad državotvornim ravnanjem. "Postavljanje kandidatov samo po svoji meri, samo iz kroga njihovih prijateljev zame ni državotvorno," je predsednik komentiral očitke premierja, da je njegovo ravnanje neodgovorno.
Glede morebitnega tretjega kandidata je Drnovšek poudaril, da je bil prepričan, da je za mesto guvernerja najbolj primeren Gaspari. Ker mu ni uspelo dobiti podpore, predsednik meni, da je naslednja najboljša izbira Rant. "O drugem kandidatu se ne pogovarjam," je odločno dejal Drnovšek.
NSi ne bo podprla Ranta
Tudi poslanska skupina NSi ne bo podprla Ranta. Pričakovali so namreč, da bo Drnovšek najprej zaključil prvi krog poziva k prijavi kandidatov za guvernerja, v katerem sta se prijavila dva kandidata, je povedal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat. V NSi obžalujejo, da Drnovšek ni povabil na pogovor tudi drugega prijavljenega kandidata za guvernerja - poleg sedanjega guvernerja Gasparija še člana sveta Banke Slovenije Boštjana Jazbeca ter ga predlagal v imenovanje DZ, potem ko Gaspari ni dobil potrebne podpore. "To so naši razlogi, zakaj ne moremo podpreti Ranta za guvernerja Banke Slovenije," je pojasnil Horvat.
V NSi ne vidijo nobenega razloga, da bi zaradi zapletov glede imenovanja guvernerja prišlo do krize instuticije Banke Slovenije. Banka Slovenije je odgovorna državnemu zboru in predsednik države mora svojo nalogo opraviti, predlagati mora torej kandidata, dokler ni izvoljen, je še dejal Horvat.
Tudi SNS nasprotuje imenovanju Ranta
Vodja poslanske skupine SNS Sašo Peče je prav tako izrazil nasprotovanje imenovanju Ranta. Gre za človeka, ki je doslej že sodeloval pri politiki centralne banke, je dejal in dodal, da do njega goji enake zamere kot do sedanjega guvernerja Gasparija. Gre za neaktivnost pri prodaji Nove Ljubljanske banke belgijski KBC, do katere po mnenju poslanca SNS ne bi smelo priti. Kot je še dodal, se boji, da se bo enako zgodilo z Novo kreditno banko Maribor.
O vprašanju institucionalne krize do katere bi po mnenju nekaterih prišlo, če novi guverner ne bo izvoljen, je Peče povedal, da v institucionalno krizo ne verjame, saj bi to pomenilo, da imamo neke vrste osebne institucije oziroma, da je Banka Slovenije odvisna od enega samega človeka. To pa po mnenju Pečeta ni točno. Poslanec SNS je še dodal, da skušajo z institucionalno krizo nekateri posamezniki, ki imajo individualne interese, ustrahovati javnost.
SD podpira Ranta
Poslanska skupina SD bo podprla Ranta. Ima namreč vse potrebne strokovne kvalifikacije, da bo lahko uspešno opravljal delo, za katerega je predlagan, je povedal vodja poslanske skupine SD Miran Potrč.
Poslanska skupina SD se je z Rantom sestala danes, v sredo pa se bo Potrč sestal tudi z Drnovškom. Da predsednik k oblikovanju tako pomembnih kadrovskih predlogov ne povabi tudi poslanskih skupin, ni dobra praksa, je ocenil Potrč. Po njegovem mnenju bi bilo to koristno, čeprav ni obvezno.
Zato nimajo poslanske skupine po Potrčevih besedah nobene moralne pravice, da samo iz teh razlogov odklanjajo kandidaturo, ki jo je vložil predsednik. Sprejemanje ali odklanjanje kandidature je lahko povezano le s kakovostjo kandidata ter strokovnimi in političnimi pogledi, ki jih ima posamezna stranka na kandidata, nikakor pa ne s tem, ali so bila posvetovanja opravljena, je poudaril Potrč.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.