Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah, ki bo letos med 16. in 20. novembrom, poteka pod okriljem organizacije Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar (ACFE), pri nas pa je bil prvič organiziran leta 2018 na pobudo družbe Deloitte.
"Boj proti prevaram in korupciji je lahko uspešen le, če obstoj teh problemov javno priznavamo, o njih govorimo odkrito, delovanje posameznikov, institucij in vodilnih v podjetjih in v sami državi pa mora biti usklajeno. Dejstvo je, da nas vse več prepoznava pomen ozaveščanja ter da ta pobuda iz leta v leto raste ter pridobiva na ugledu," je povedal Yuri Sidorovich, vodilni partner in vodja področja forenzike za jadransko regijo Deloitta.
Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel pa je poudaril, da je odgovorno javno finančno poslovanje temelj družbene stabilnosti, "zato Računsko sodišče Republike Slovenije tudi letos sodeluje kot partner Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah. Računsko sodišče lahko namreč pomembno vpliva na preprečevanje nastanka prevar, tako z ozaveščanjem kot tudi z doslednim vztrajanjem pri zahtevah za odpravljanje ugotovljenih nepravilnosti in nesmotrnosti. Skupaj z ostalimi partnerji želimo prispevati v smer, kjer se procesiranje raznih razkritij o prevarah zaključi z negativnimi posledicami za tiste, ki so pri tem sodelovali".
Podpisne slovesnosti so se udeležili predstavniki računskega sodišča, ACFE Slovenija, slovenskega državnega holdinga, komisije za preprečevanje korupcije, združenja bank Slovenije, združenja nadzornikov Slovenije, kluba slovenskih podjetnikov, družbe Deloitte, Transparency International Slovenia, gospodarske zbornice in stalne arbitraže pri GZS, združenja notranjih revizorjev IIA – Slovenski inštitut, Tax Fin Lex, ekonomske fakultete, pravne fakultete, Fakultete za družbene vede, Fakultete za varnostne vede, Visoke šola za računovodstvo in finance ter časopisne hiše Delo.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.