Slovenija

Sporazum podpisan

Ljubljana, 04. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstavniki vlade, Fidesa in Zdravniške zbornice Slovenije so podpisali sklenjeni sporazum o zdravniških stavkovnih zahtevah. S tem se bo 17-dnevna stavka zdravnikov jutri prekinila.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Zdravniki so si izborili bolje plačana dežurstva za najbolj obremenjene zdravnike in zaposlitev 50-ih novih zdravnikov. Zdravniki bodo tako jutri ob 7. uri stavko prekinili, vendar pa je skupščina pogajalski skupini podelila mandat za ponovno "aktiviranje" stavke, če bi vlada kršila sporazum.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je že napovedal, da je sporazum šele začetek poglobljenega dela, v katerega se bodo morali vključiti vsi vpleteni v zdravstvu - sindikat, zbornica, društvo, ministrstvo in zdravstvena zavarovalnica. Sporazum namreč prinaša tudi zavezo, da bo nova kolektivna pogodba za zdravnike in zobozdravnike sklenjena do 30. aprila, uporabljati pa naj bi se začela s 1. majem. Veljavno kolektivno pogodbo naj bi spremenili in dopolnili v določbah, ki so zaradi novega stanja neustrezne in ne odgovarjajo več dejanskim razmeram.

Minister za zdravje Dušan Keber pa je dejal, da vlada ne bo pristala na nobeno povišanje plač, da pa bodo bolje plačana dežurstva državo stala milijardo tolarjev, ki jih bodo dobili iz še nerazporejenih sredstev zdravstvene blagajne.

Tako bo delo v bolnišnicah, specialističnih ambulantah in zdravstvenih domovih v ponedeljek spet steklo v običajnem ritmu.

Vsi bolniki, ki jih zaradi stavke niso operirali, bodo prenaročeni. Tako v bolnišnicah kot v zdravstvenih domovih bodo paciente o novih datumih obveščali pismeno. O nadomestnih datumih bodo obveščeni predvsem pacienti, ki so čakali na operacije in tisti, pri katerih bi morali opraviti zahtevnejše diagnostične preiskave. Spremenila pa se bo organizacija dela in delovni čas zdravnikov.

Strokovni direktor Kliničnega centra Zoran Arnež je dejal, da bodo zdravniki na delo hodili z različnimi zamiki, kar bo podaljšalo delovni čas do 19. ali 20. ure in da se bo dežurstvo začelo šele tedaj. "Ne bo pa dovoljeno delati več kot 12 ur v dežurstvu, zdravniki pa bodo po dežurstvu obvezno odhajali domov," dodaja Arnež.

V zdravstvenih domovih je delo med stavko potekalo bolj ali manj nemoteno, razen v specialističnih ambulantah, kjer pogodbeno delo opravljajo zdravniki iz Kliničnega centra, to je na področju ultrazvočne diagnostike, okulistike in v rentgenološki dejavnosti. Zvonko Rauber, direktor Zdravstvenega doma Ljubljana pravi, da bo delo normalno steklo z naslednjim tednom, poleg tega bodo vsi pacienti, ki so prenaročeni tudi vabljeni na preglede. Podaljšali pa bodo tudi ordinacijski čas.

V času stavke kršitev ali pritožb občanov o motenem dostopu do ambulant tako v bolnišnicah kot zdravstvenih domovih niso zabeležili. Bolniki so bili deležni enake oskrbe kot pred stavko, morda celo boljše, saj jih je bilo bistveno manj.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1