Glavna inšpektorica Katja Čoh Kragolnik je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da stanje na inšpektoratu v času, ko je prevzela njegovo vodenje, ni bilo v zavidljivem stanju. Glede očitkov o odhodu 27 sodelavcev je zatrdila, da te informacije ne držijo. Po njenih besedah se je za zaposlitev drugje v času njenega vodenja inšpektorata odločilo pet uslužbencev, medtem pa so na novo že zaposlili štiri osebe.
"V medijih se je pisalo o mobingu, a uradne prijave o tem nismo prejeli," je dejala. Dodala je, da se je na vodstvo sicer obrnila ena oseba, ki je bila nezadovoljna zaradi odnosa s sodelavko. "To smo nemudoma naslovili in opravljen je bil razgovor za razrešitev situacije."
Čoh Kragolnikova je pojasnila, da imajo na inšpektoratu interni akt, ki ureja ravnanje v primeru prijave mobinga in trpinčenja na delovnem mestu. "Če bi takšno prijavo prejeli, bi vodili ustrezen postopek," je zatrdila.
Pred kratkim je sicer vodstvo prejelo tudi zahtevo za zaščito pred trpinčenjem zaradi navedb v medijih. Glavna inšpektorica je povedala, da je v tem primeru ukrepala skladno z notranjim aktom. V zadnjih dneh so opravili tudi več razgovorov s sodelavci, vsi pa so izrazili željo po odprti medsebojni komunikaciji. "Če bi se kdor koli soočal z mobingom, so moja vrata odprta," je dejala Čoh Kragolnikova.
Mesec izrekel podporo glavni inšpektorici
Minister Luka Mesec je povedal, da je ob zapisih v medijih nemudoma preveril razmere na inšpektoratu. "Kot vidite, glede na število sodelavcev, ki so prišli v podporo vodstvu, je stanje na inšpektoratu precej drugačno, kot smo lahko prebirali v medijih," je uvodoma dejal.
Priznal je sicer, da se je inšpektorat v času drugih dveh vodstev soočal s težavami, trenutno vodstvo pa po njegovi oceni deluje v prid inšpektorata in si prizadeva stabilizirati stanje. "Izrekam popolno podporo trenutnemu vodstvu in pozivam vse tiste, ki so nezadovoljni, da se obrnejo na glavno inšpektorico."
Dodal je še, da ne pristaja na to, da se osebne težave rešujejo v medijih oz. prek anonimnih pisem. "Vse stvari smo preverili, vse je bilo anonimno, osebno ne meni ne komur koli ni nihče povedal stvari iz prve roke. Slišali smo določene nezadovoljne glasove, a večinska slika je bistveno drugačna," je zatrdil Mesec.
Minister za delo se je sicer v začetku tedna ostro odzval na domnevne spore na inšpektoratu in napovedal, da jih bo prekinil. "Problem, ki ga imamo na žalost že kar nekaj časa, izhaja iz vodstva. Tam imamo predvsem medosebne spore, ki so na žalost prešli meje dobrega okusa do te mere, da se bom ta teden vanje vmešal tudi sam in jih bom prekinil," je napovedal."Na tak ali drugačen način se bodo ti spori končali. Na inšpektoratu mora v maju zavladati mir in začeti morajo delati kot vodstvo, odgovorno in usklajeno. To so moji pogoji, da obstoječe vodstvo svoj mandat nadaljuje," je pojasnil.
Podporo glavni inšpektorici so danes izrazili tudi nekateri drugi deležniki. Inšpektorat za reševanje nakopičenih težav potrebuje daljše obdobje miru brez zdrah in stalnih menjav odločevalcev, je pozval vodja območne enote inšpektorata Koper-Postojna-Nova Gorica Ljubo Trajkovski. Prepričan je, da velja sedanjemu vodstvu zaupati.
"Naj poudarim, da tudi sindikalna skupina inšpektorata podpira prizadevanja vodstva inšpektorata za vzpostavitev normalnega stanja. Želimo si predvsem, da se stvari stabilizirajo, da se pogoji dela izboljšajo in da lahko opravljamo svoje delo," je nadaljeval sindikalni zaupnik na inšpektoratu Nejc Markovič.
Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk pa se je zavzel za kadrovsko okrepitev inšpektorata. "Poklic inšpektorja glede na širšo negativno družbeno kritiko, ki je marsikdaj neupravičena, postaja neprivlačen," je posvaril. To je treba spremeniti, da ne bo Slovenija prišla v krč, "ko bo bo lahko vsakdo počel, kar se mu zdi."
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.