Kandidati so pisali izbirni esej z naslovom Eno leto punt smo gnali, v katerem so se morali opredeliti do uporništva. Po navodilu komisije je največ, dve točki, dobil kandidat, ki je znal opredeliti uporništvo. Ocenjevalcem je komisija v pomoč navedla možne pravilne odgovore kandidatov, in sicer "uporništvo se ni splačalo v starih časih in se tudi danes ne splača", "upirajo se zmeraj tisti, ki so šibki in zatirani, zato nimajo možnosti, da bi uspeli", "uporniki v bistvu škodijo najbolj sebi", "najbolje je sprejeti življenje takšno, kot je" in "bolje je imeti malo kot nič".
V omenjenem gibanju menijo, da je šolsko ministrstvo profesorjem poslalo navodilo, da naj najvišje ocenijo stališče, ki je skrajno konformistično in klečeplazno. Po njihovem ne gre za naključno napako, ampak za del širšega načrta prevzgoje slovenskih državljanov.
Na šolskem ministrstvu omenjenih trditev niso želeli komentirati, omenjena komisija pa je zapisala, da so avtorji navedenih primerov o uporništvu kandidati s poklicne mature. Točkovnik namreč po zagotovilu komisije nastane po izpitnem roku na podlagi vzorca besedil, ki so jih napisali kandidati na izpitu. Največ točk lahko dobi tudi kandidat, ki pojasni, zakaj ceni upornike, zakaj je uporništvo koristno in kako prispeva k boljši morali, so po poročanju radia v izjavi za javnost zapisali člani predmetne komisije za slovenščino na poklicni maturi.