Namestnik glavne zdravstvene inšpektorice Anton Perčič je za radijske novice 24 ur povedal, da so zaradi tveganja za okužbo z bakterijo legionele opravili izredne inšpekcijske preglede v hotelih, apartmajih in depandansah hotelov na Gorenjskem.
V treh primerih je odredil ukrepe s katerimi morajo zagotoviti ustrezno temperaturo. V teh hotelih morajo opraviti temeljito pregrevanje sistema in zatem še temeljito izpiranje sistema, vsakdnevno pa morajo tudi izvajati nadzor nad temperaturo vode.
Analiz vzorcev vode pa niso odvzeli, ker je šlo le za manjše odstopanje temperatur vode, saj je voda ima 53 °C in zato ni obstajal sum za prisotnost legionele.
Hotel Koper ostaja zaprt
Hotel Koper je do nadaljnjega zaprt, ker lastniki do sedaj še niso predložili dokazov, da so izvedli vse potrebne ukrepe. Preveriti morajo sistem ogrevanja in opraviti toplotni in klorni šok.
Kako za neoporečnost vode skrbijo v stanovanjskih naseljih?
Voda do nas prihaja iz zajetij oz. črpališč po vodovodnem omrežju. V Ljubljani se podtalnica črpa direktno v omrežje, s pomočjo črpalk pa preko vodovodnega sistema voda priteče iz naših pip.
Aleš Petrovič iz zavoda za zdravstveno varstvo je povedal: "Upravljalci vodooskrbnih sistemov so odgovorni za zdravstveno ustrezno pitno vodo. Ko voda pride do stavbe upravljalec jamči za kakovost vode do ure."
Informacije o ustreznosti vode je upravljalec stanovanjskega bloka dolžan sporočiti, niso pa nadzori nad kakovostjo vode obvezni. V privatnih hišah so lastniki za vodo odgovorni sami.
Kar se tiče legionele bi morali zagotoviti temperaturo mrzle vode pod 20 stopinj, vroče pa bi morala imeti vsaj 55 stopinj Celzija. Vprašanje pa je, kaj se skriva v ceveh. Če bi se hoteli povsem izogniti oporečni vodi, bi morali poznati še sisteme slepih rokavov - torej kje vse teče voda, kakšen je zastoj vode v ceveh, koliko časa teče voda skozi vodovodni sistem in podobno.
Ljubljana ima kvalitetno vodo
Ljubljana ima, kot pravi Petrovič, zelo kvalitetno vodo, tako mikrobiološko kot kemično. Večkrat je voda neustrezna izven velikih mest, denimo v vaseh z majhnimi vodovodi. Zanimivo pa je, da večji ko so vodooskrbni sistemi, bolj varna je voda, prav zato so vodovodna omrežja običajno varnejša v večjih kot manjših krajih.