Bohinjski gasilci, Zavod za gozdove Slovenije, Uprava RS za zaščito in reševanje ter občina Bohinj so za preprečevanje širitve in pogasitev visokogorskega požara na Komarči, ki je izbruhnil 6. avgusta, uspešno vodili sicer obsežno in dolgotrajno akcijo. To so danes v Bohinjski Bistrici poudarili predstavniki vseh omenjenih institucij in opozorili na velikost škode, ki bi nastala, če se na požar ne bi odzvali. Slednje pa je od njih zahteval predstavnik TNP, rekoč, da je bilo gašenje nepotrebno in celo ekološko škodljivo dejanje.
Bohinjski gasilci so za lokaliziranje in gašenje požara opravili 4130 ur dela. Pri tem pa sta jim pomagala tudi vojaški in policijski helikopter, ki sta opravila 140 ur letenja in 396 preletov, v katerih sta prepeljala 572 oseb in skoraj šest ton potrebne opreme ter na pobočje Komarče zlila skoraj 600.000 litrov vode, poleg približno milijona litrov vode, ki so jo na pogorišče iz Črnega jezera izčrpali gasilci. Kot je dejal poveljnik bohinjskih gasilcev Pavel Žvan, so pri gašenju pomagali tudi gasilcih iz drugih društev iz Gorenjske, pa tudi iz Nove Gorice in Ljubljane, katerim gre prav tako zasluga, da so lahko 24. avgusta požar vendarle lokalizirali in tudi pogasili, čeprav za dokončno pogasitev podtalnega požara še vedno čakajo na dolgotrajno deževje.
Branko Dervodel iz Uprave RS za zaščito in reševanje je dejal, da s tovrstnimi požari v visokogorju, kakršna sta avgusta pustošila na Komarči in Svinjaku, še nimajo veliko izkušenj. Kljub temu je prepričan, da je bila akcija dobro koordinirana in vodena ter da je bila tudi intervencija helikopterja pravočasna, medtem ko ni bilo potrebe, da bi bilo aktiviranih večje število helikopterjev, saj je ta lahko nadzoroval le rob Komarče in gasil posamezna žarišča, medtem ko je bilo za gašenje nad samim podtalnim požarom prenevarno. Dervodel je sicer prepričan, da ima Slovenija sistem gašenja, ki je po svoji učinkovitosti primerljiv s sistemom v sosednjih državah.
Bohinjska županja Evgenija Kegl Korošec se je danes odzvala tudi na izjave namestnika predsednika TNP Martina Šolarja, da se na območjih parka požarov ne gasi, pač pa se pusti, da narava sama vzame, kar je dala, kar naj bi bila doktrina vseh nacionalnih parkov. Kot je dejala županja jo je takšno stališče presenetilo, saj bi, če bi s parkom tako ravnali, ljudem kmalu lahko pokazali le pogorišče. Poleg tega se je o tem pozanimala tudi v drugih nacionalnih parkih po svetu, kjer so ji, kot pravi sama, zatrdili, da naravne danosti skrbno čuvajo. Tovrstno doktrino pa uporabljajo le na točno določenem območju, ki služi kot izložbeno okno, da se obiskovalcem pokaže, kako je, če narava gospodari sama. Nujno je, da se država odloči, ali naj se v prihodnosti v takšnih primerih gas, ali pa naj se požar prepusti naravi, je poudarila Koroščeva, saj občina mora vedeti, ali naj posreduje ali ne. Za strokovno stališče glede tega vprašanja je že zaprosila geološki zavod.
Andrej Avsenek iz Zavoda za gozdove Slovenije je Šolarjevo izjavo, da je bilo gašenje požara na Komarči nepotrebno in ekološko celo škodljivo dejanje, ocenil kot neresno in vredno vse obsodbe. Zavedajoč se funkcij varovalnega gozda slovenski gozdarji, s strokovnega vidika, nikakor bomo pristali na uničenje takega gozda, pa čeprav gre za nacionalni park in čeprav ga povzroči strela kot naravni pojav, je dejal Avsenek ter dodal, da je puščati naravi nemoteno delovanje na tako majhnem in tako občutljivem prostoru, kot ga predstavlja TNP, nevarno početje in se lahko konča kaj žalostno. Kot posledice, do katerih bi prišlo ob opustitvi gašenja požara na Komarči je naštel ekološko škodo z erozijskimi procesi, snežnimi plazovi in spremembo hidroloških procesov, ekonomsko škodo za turizem, gozdarstvo, kmetijstvo in lovstvo ter uničenje socialne funkcije krajine.
Kakšna je dejanska škoda, ki jo je omenjeni požar kljub gašenju povzročil v naravi, je nemogoče oceniti, saj gre za ekološko škodo, prav tako pa je bila povzročena določena škoda v gospodarstvu. Pot do Komarče tako zaradi nevarnosti tako vse do prihodnje sezone skupaj z obema dostopoma do slapa Savice ostaja zaprta.