Po mnenju računskega sodišča je bilo poslovanje Holdinga Ljubljana v letih 2001 in 2002 v tistem delu, ki se nanaša na upravljanje javnih podjetij, ki so bile njegove odvisne družbe, v neskladju z družbeno pogodbo o ustanovitvi holdinga. Holding je namreč nepravilno izdajal poroštva javnim podjetjem, ki jih upravlja kot odvisne družbe ter opustil dejanja uprave, s katerimi bi lahko preprečil ali vsaj dovolj zgodaj zaustavil nakup delnic Slovenske investicijske banke (SIB), ki ga je izvršila njegova odvisna družba JP Energetika Ljubljana. Po ugotovitvah računskega sodišča je bil omenjeni nakup delnic nepremišljen, zelo slabo pripravljen ter izvršen na strokovno neustrezen način.
Pri naložbi v SIB se je izkazalo, da je holding opustil dejanja uprave, s katerimi naj bi uresničeval glavni cilj svojega delovanja. Zaradi velikosti naložbe v SIB in zaradi velikosti njenih neugodnih učinkov na nadaljnje poslovanje JP Energetika je bilo po mnenju računskega sodišča v letih 2001 in 2002 poslovanje holdinga v delu, ki se nanaša na upravljanje javnih podjetij, tako neuspešno, da se poraja vprašanje o smiselnosti sedanjega načina povezave sedmih javnih podjetij (Energetika, Vodovod-Kanalizacija, Ljubljanski potniški promet, Ljubljanske tržnice, Snaga, Parkirišča in Žale) v holding.
Tri mesece za odzivno poročilo
Holding Ljubljana mora v roku 90 dni po prejemu revizijskega poročila predložiti računskemu sodišču odzivno poročilo, v katerem mora navesti popravljalne ukrepe. Slednji se morajo nanašati na začetek postopkov za novo pravno ureditev razmerij holdinga z odvisnimi družbami, kar vključuje začetek postopkov za spremembo družbene pogodbe o ustanovitvi holdinga ter ustanovitvenih aktov javnih podjetij v okviru holdinga. Poleg tega bo moral holding na podlagi ugotovitev računskega sodišča vpeljati dobro prakso pri upravljanju javnih podjetij, povezanih v holding, predvsem uvedbo nove prakse pri usmerjanju in nadziranju naložb in zadolževanja javnih podjetij, ki jih upravlja kot odvisne družbe.