
V nadaljevanju izredne seje sprejeti proračun je po oceni ljubljanske županje Danice Simšič izjemno zahteven, med drugim namreč predvideva varčevalne ukrepe v vseh oddelkih mestne uprave, pa tudi izločitev oz. upočasnitev nekaterih že načrtovanih projektov. Da proračun ni dovolj oz. sploh ni razvojno naravnan, pa sta prepričani največji opozicijski stranki SDS in NSi, zato nista podprli predloga proračuna. Izredna seja se je po sprejemu proračuna prekinila in se bo nadaljevala v torek.
Simšičeva je že ob sprejemu osnutka proračuna poudarila, da proračuna ne bo mogoče povečevati brez realne grožnje, da bi ga morali popravljati z rebalansom proti koncu leta. Med projekti, ki so jih morali zaradi varčevalnih ukrepov na občini omejiti ali celo izločiti, je med drugim omenila obnove različnih cest in mostov, pa tudi predvidene investicije v javnih podjetjih, ki jih sofinancira občina, nekatere šolske investicije in investicije v športu. Podobno se je godilo nekaterim projektom, v katere je želela občina vključiti zasebni kapital.
Razlog za varčevalne ukrepe so po županjinih besedah predvsem vedno nove dodatne obveznosti, ki jih MOL nalaga država, pa tudi drugi pomembni izdatki, ki jih v dosedanjih proračunih ni bilo. Denimo zaradi možnosti dodatnih obremenitev iz starih tožb in obveznosti za odškodnine denacionalizacijskim upravičencem ob vračilu premoženja. Glede na vse je Simšičeva ocenila, da so pri snovanju proračuna večinoma uspeli predvideti prave rešitve.
Nič sredstev košarki, panoramsko dvigalo ostaja

Z opozicijske strani so proračun sicer podprli DeSUS, svetniška skupina Ljubljana, moje mesto in edini svetnik SMS Dominik S. Černjak, ki je predlog proračuna podprl, ker je koalicija ob pripravi predloga upoštevala njegove pripombe. Opozicija si je bila sicer enotna, da bi bil predlog proračuna boljši, če bi pri njegovi pripravi sodelovala tudi opozicija.
Predstavniki opozicije pa so izrekli nekaj kritik tudi na račun samega postopka sprejemanja proračuna, ko se proračun za letošnje leto sprejema v drugi polovici aprila. Ob tem so pozvali mestno koalicijo, naj predlog proračuna za leto 2006 pripravijo dovolj zgodaj, da bo lahko mestni svet o njem odločal še letos.
Mestni svetniki so zavrnili predlog skupine svetnikov, da se košarkarskemu klubu Union Olimpija kot neprofitni organizaciji nameni 50 milijonov tolarjev. Podpisniki so menili, da je za omenjena sredstva potrebna posebna postavka v proračunu. Nasprotno pa je bila večina svetnikov prepričana, da je bolje, če se to uredi sistemsko.
Zavrnili pa so tudi amandma svetnika Sama Kuščerja (Lista Rad imam Ljubljano), v katerem je predlagal, da se v sklopu načrtov razvojnih programov po proračunskih uporabnikih izbriše investicija za panoramsko dvigalo na Ljubljanski grad.
Kot že omenjeno, se bo izredna seja nadaljevala v torek, ko bodo svetniki med drugim obravnavali predlog finančnega načrta Javnega stanovanjskega sklada MOL za leto 2005. Ta predvideva, da bo imel sklad letos 4,5 milijarde tolarjev prihodkov, in sicer iz lastnih sredstev, mestnega proračuna in na podlagi novega zadolževanja za izvajanje stanovanjskega programa MOL za leto 2005.