V teh dneh še zadnji davčni zavezanci na svoje domove dobivajo informativne izračune dohodnine za leto 2015, ki jih je Finančna uprava (Furs) razposlala konec maja.
Oglasili pa so se nam prvi zavezanci, ki so jih tokratni izračuni neprijetno presenetili. V njih so namreč zasledili, da se v dohodnino šteje tudi družinska pokojnina, ki jo po umrlem staršu prejemajo otroci do dopolnjenega 15. leta starosti (oziroma do konca šolanja, vendar največ do dopolnjenega 26. leta starosti).
Za pojasnilo smo prosili Furs, kjer so nam odgovorili, da so letos res nastopile spremembe, ki so posledica spremembe zakona o davčnem postopku. Iz njega je namreč izpadel 268. člen, ki je določal, da Furs ne sestavi informativnega izračuna dohodnine za zavezanca (oziroma je zavezanec ni dolžan vložiti), če njegovi dohodki v davčnem letu niso presegli zneska splošne olajšave, ki je lani in tudi letos znašala 3.302,70 evra.
To pomeni, da zdaj po novem informativni izračun dohodnine prejmejo vsi zavezanci, ne glede na to, koliko prihodkov so imeli v letu.
"V skladu s spremenjeno ureditvijo namreč davčni organ vsem davčnim zavezancem, ki so v posameznem davčnem letu dosegli dohodke, ki se vključujejo v letno davčno osnovo za odmero dohodnine, sestavi in odpremi informativni izračun dohodnine, in sicer ne glede na višino prejetih dohodkov zavezanca," se glasi uradno pojasnilo Fursa.
In kaj to spremeni?
Če do zdaj vaši letni prihodki niso znašali več kot 3.300 evrov, niste prejeli izračuna dohodnine, niti vam ga ni bilo treba vložiti. S tem ste lahko pridobili ali izgubili. Namreč lahko, da ste bili upravičeni do vračila dohodnine, pa tega niste vedeli in ste ostali brez. Takšnih je bilo predvsem veliko študentov, ki so sicer s študentskim delom vplačevali akontacijo dohodnine, a ker niso presegli cenzusa in niso prejeli izračuna dohodnine, sami pa ga niso vložili, ker niso vedeli, so ostali brez vračila.
Zdaj pa se je zakon spremenil tako, da po novem vsi, ne glede na to, kakšna je višina njihovih dohodkov, dobijo informativni izračun. Kar je za mnoge dobro. Za tiste, ki pa bi že prej dohodnino morali vračati, a jim je ni bilo treba, ker zaradi premajhnih dohodkov izračuna niso prejeli, pa je zdaj slabše.
Zakon je najbrž skušal izenačiti vse zavezance in olajšati delo posameznikom, da jim ni treba samim vlagati vlog ali pa ostati brez vračil, do katerih so upravičeni. In za mnoge je res zdaj urejeno bolj pravično, predvsem pa je poenostavljeno. A žal je nastradala vsaj ena, že tako zelo ranljiva skupina – prejemniki družinskih pokojnin.
Kaj se je spremenilo za prejemnike družinskih pokojnin?
Na Fursu so pojasnili, da zavezancu (otroku), ki prejema družinsko pokojnino, in je pri drugem davčnem zavezancu vzdrževani družinski član (kar je posebna olajšava), splošna olajšava ne pripada in tako pride do odmere davka.
Kar je v resnici prinesla sprememba zakonodaje, je to, da pred izpustitvijo 268. člena takšen otrok, če njegovi letni prihodki niso presegali 3300 evrov, ni dobil izračuna dohodnine. Torej mu (njegovemu skrbniku) ni bilo treba nič plačati.
Če bi odmero dohodnine že v preteklih letih vložil sam, kar bi lahko, bi mu jo Furs že takrat odmeril, ampak tega seveda ni nihče počel.
Kar se je spremenilo, torej ni to, da bi včasih družinska pokojnina bila predmet dohodnine, zdaj po novem pa je, temveč to, da zdaj vsi dobijo izračune, včasih pa, če so imeli prenizke dohodke, jih niso prejeli.
Ker so na Fursu izračune šele odposlali, še nimajo točnih podatkov o številu družin, ki jih bo zdaj poleg izgube družinskega člana udarilo še plačilo dohodnine zaradi pokojnine, ki jo po tem članu prejema otrok.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.