V zadnjem času se v cestnem prometu namreč pojavljajo vozila z registrskim tablicam, ki so bile izdane do 1. maja letos, na njih pa je naknadno nalepljena nalepka z znakom Evropske unije ter oznako SLO. Tako opremljena vozila niso predpisano označena in zato niso tehnično brezhibna sporočajo z ministrstva za notranje zadeve.
Ministrstvo tudi opozarja, da je za spreminjanje registrskih tablic oz. preizkusnih tablic zagrožena tudi denarna kazen.
V zakonu o varnosti cestnega prometa je določeno, da vsebine, barve, mere in oblike registrskih tablic na vozilu ni dovoljeno spreminjati. Podrobnejša vsebina, barve, mere in oblika registrskih tablic so sicer predpisane v pravilniku o registrskih tablicah motornih in priklopnih vozil.
Glede uporabe nalepke SLO pa na ministrstvu poudarjajo, da na motornih in priklopnih vozilih, ki so registrirana v Sloveniji in so označena z registrskimi tablicami, usklajenimi z uredbo Sveta EU, po 1. maju ni treba v mednarodnem prometu znotraj držav članic EU uporabljati še dodatne oznake z mednarodno označbo države, v kateri je vozilo registrirano.
Uredba Sveta EU sicer določa, da "evropske" tablice vsebujejo znak EU, tj. dvanajst zvezdic, znak države članice - za Slovenijo je to SLO v modrem polju - in registrske oznake, sestavljene iz registracijskega območja, grba in največ šestih črk in številk. To pa ne velja za mednarodni promet zunaj ozemlja držav članic EU. Vsa motorna in priklopna vozila, ki so po 1. maju še naprej označena s starimi tablicami, ki niso usklajene z omenjeno uredbo, pa morajo biti v mednarodnem prometu, tudi znotraj držav članic EU, še vedno označena s posebno oznako z mednarodno označbo države, v kateri je vozilo registrirano.