Podrobnosti so predstavili na današnji novinarski konferenci. Kot je sporočil predsednik sindikata Kristjan Mlekuž, bi s tem končali stanje, ki smo mu priča danes, ko so zaposleni izpostavljeni samovolji nadrejenih. Poudaril je, da sprememba vezana tako na javni kot zasebni sektor. "Gre za zakon v dobro vseh zaposlenih," jasno dodaja Mlekuž in prinaša številne rešitve.
Želijo, da se omeji možnost izrekanja opozoril pred redno odpovedjo delovnega razmerja, in sicer tako, da to ni več prepuščeno samovoljni nadrejenih, ampak morajo za to biti izpolnjeni točno določeni pogoji. Druga rešitev, ki jo predlagajo, je to, da imajo zaposleni možnost pravnega varstva, in kot tretjo rešitev predlagajo, da delodajalec ne more začeti s postopkom odpovedi delovnega razmerja, dokler neodvisni organ ne presodi, da so podani razlogi za opozorilo. Predlagajo še, da vsa opozorila, ki so bila dana, dokler ne bo sprejet ta zakon, izgubijo pravno veljavo, hkrati pa dopuščajo trimesečni rok, v katerem lahko delodajalci ta opozorila znova izrečejo.
Pojasnil je še, da za vložitev pobude ne potrebujejo podpisov podpore, a so vseeno med zaposlenimi preverili razpoloženje. V manj kot enem tednu so zbrali 3326 podpisov podpore, ki jih bodo danes predložili državnemu zboru.
Na vprašanje, zakaj zdaj ta predlog, Mlekuž odgovarja, da so bili v zadnjem letu v Policiji deležni eklatantnih zlorab tega inštituta za discipliniranje zaposlenih – od policista motorista, ki je naredil selfi s protestniki, do tega, da so dobili zaposleni v Policiji opozorilo pred odpovedjo zaradi komentiranja razmer na družbenih omrežji in pa izrek opozoril pred odpovedjo trem ljubljanskim policistom zaradi ukrepanja zoper rumene jopiče.
Kot je še dodal Mlekuž, je vlada s svojimi dejanji dokazala, da gre samovoljno v neke ukrepe, ki nimajo nobene pravne podlage, tudi zato želijo s tem zakonom preprečiti nadaljevanje te samovolje. Ob tem pa upa, da bo vlada spoštovala odločitev, ki jo je prejšnji teden sprejelo Ustavno sodišče. "PC ali PCT ne moreta vplivati na pogodbo o zaposlitvi," je še dodal.
Spomnimo, da je Ustavno sodišče v četrtek zadržalo določbo, ki bi od zaposlenih v državni upravi zahtevala izpolnjevanje pogoja PC. Po navedbah Ustavnega sodišča del odloka od predstojnika organa državne uprave zahteva, da zoper tiste zaposlene, za katere ne bi veljale izjeme v primeru neizpolnjevanja pogoja prebolevnosti ali cepljenja (PC), ukrepa v skladu s predpisi o delovnih razmerjih. Odlok ne konkretizira teh ukrepov. To pomeni, da lahko predstojnik izvaja postopke, ki jih določata Zakon o javni upravi oz. Zakon o delovnih razmerjih. Ukrep v skladu s predpisi o delovnih razmerjih pa je tudi odpoved pogodbe o zaposlitvi. Glede na to nikakor ni mogoče izključiti, da bi bili zoper zaposlene, ki ne bi izpolnjevali pogoja prebolevnosti ali cepljenja, izvedeni disciplinski postopki, pa tudi postopki odpovedi pogodb o zaposlitvi, je ugotovilo sodišče.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.