Minister But bo kmetijskim ministrom EU predstavil stališče Slovenije, da so kvote za kmetijstvo nesprejemljive, z evropskim komisarjem za kmetijstvo in razvoj podeželja Franzem Fishlerjem pa bo podpisal sporazum o letnem financiranju Sapard za leto 2001.
Podlage za ministrske pogovore bodo tri: konec januarja objavljena finančna strategija za sklepni del pogajanj, na podlagi katere Evropska komisija pripravlja pogajalska izhodišča za tri, na denar vezana, poglavja, med njimi tudi kmetijstvo, vprašalnik, ki ga je špansko predsedstvo Unije kandidatkam poslalo pred zasedanjem, ter nova komisijina raziskava o vplivu širitve na kmetijske trge in prihodke kmetov v državah kandidatkah.
Ta po prepričanju komisije dokazuje utemeljenost rešitev, ki jih je predlagala v finančni strategiji, saj kaže, da se bodo že samo z vstopom v EU dohodki kmetov v kandidatkah povečali v povprečju za 30 odstotkov, če pa bodo nove članice prejemale tudi neposredna plačila, bo povečanje dohodkov še večje, v povprečju 90 odstotkov. Za Slovenijo sicer to ne velja, saj ji v prvem primeru grozi znižanje dohodkov, ob uvedbi neposrednih plačil pa nekaj čez 30-odstotno povišanje dohodkov kmetov.