Na srečanju je bilo največ vprašanj glede nizke podpore slovenske javnosti o vključitvi v zvezo Nato, ZDA pa naj bi referendum o vključitvi raje videle pred novembrskim vrhom v Pragi, kjer Slovenija pričakuje povabilo. Glavno besedo o širitvi zavezništva bo namreč imel senat.
"Na pogovorih je bilo večkrat izpostavljeno, da smo v zadnjih desetih letih bili zavezniki in smo velikokrat zelo dobro sodelovali z ZDA. Navsezadnje so ZDA s svojo intervencijo na Balkanu povečale varnost Slovenije," je za 24 ur povedal Drnovšek.
Poleg vključitve v Nato, po mnenju ZDA, namenja Slovenija premalo bruto družbenega proizvoda za obrambo, saj ta trenutno znaša 1,5 odstotka. Čeprav bo odločitev o širitvi Nata v veliki meri politična, morajo kandidatke dokazati, da zavezništvu ne bodo v breme. Po besedah nekaterih ameriških senatorjev pa tega ne dokazuje nobena kandidatka.
Sicer pa so sogovorniki pohvalili demokratične reforme v Sloveniji, njen velik prispevek k miru in stabilnosti v JV Evropi ter podpori v boju proti terorizmu.
Premier Drnovšek se bo jutri sestal še z nekaterimi senatorji, v četrtek so na programu pogovori z vodstvom predstavniškega doma ameriškega kongresa in predsednikom Odbora za mednarodne odnose. V petek pa bo premiera Drnovška na njegov 52. rojstni dan v Beli hiši sprejel ameriški predsednik George Bush.