Dialog je zelo pomemben pri vseh vprašanjih, še posebej pa na okoljskem področju, je po koncu današnjega neformalnega zasedanja okoljskih ministrov EU na Brdu pri Kranju povedal evropski komisar za okolje Stavros Dimas. S tem se je odzval na današnji protestni shod, ki so ga okoljevarstvene organizacije organizirale ob srečanju ministrov.
"Okolja kot takega ne bomo zaščitili brez dobrega delovanja demokracije, zaščite človekovih pravic in tudi uporabe načel socialne pravičnosti," je dejal Dimas.
"Moramo poslušati in proučiti to, o čemer se pritožujejo oziroma so zaskrbljeni," je še povedal komisar in dodal, da je skupni cilj vseh, da se zaščiti in izboljša okolje v dobrobit ljudi.
Dimas se je sicer že v petek sestal s predstavniki slovenskih nevladnih organizacij, danes pa je med zasedanjem obiskal tudi udeležence protestnega shoda v kraju Predoslje, v neposredni bližini Brda pri Kranju.
Ob srečanju so predstavniki številnih okoljevarstvenih organizacij in civilnih iniciativ iz vse Slovenije protestirali proti slabem varovanju okolja. "Pravice do zdravega življenjskega prostora nam ne morejo krojiti nosilci kapitala in ekološko brezvestni predstavniki oblasti," so opozorili.
Med protestom, ki se ga je udeležilo preko 200 ljudi, so javno prebrali pisno peticijo o mnogih okoljskih kršitvah v Sloveniji z zahtevo za razrešitev ministra Podobnika. Peticija, ki so jo izročili Dimasu, vključuje tudi poziv za zagotovitev spoštovanja okoljskih predpisov, zlasti direktiv EU s področja varovanja okolja tudi v Sloveniji kot sestavnem delu EU. Dimas je obljubil, da jo bodo preučili in se skupaj s slovensko oblastjo potrudili po najboljših močeh nanjo odgovoriti.
Glede na izraženo pripravljenost evropskega komisarja se protestniki po današnjem shodu lahko nadejajo premika. Dimas, ki je po peticijo prišel sam na kraj protesta pred posestvom Brdo, je zbranim povedal, da ceni njihovo delo za varovanje okolja in zdravje evropskih državljanov. Zahvalil se jim je za ves trud, ki so ga vložili, da so mu predali to peticijo. "Tu je šlo predvsem za težave s slovenskimi vladnimi službami, ki so nam želele na vsak način preprečiti dostop do Brda in stik s komisarjem," je o tem pojasnil koordinator shoda Jožef Horvat, ki od Dimasa v roku 30 dni pričakuje odgovore in rešitve na zahteve v peticiji.
Peticija civilne iniciative
V peticiji civilne iniciative sicer zahtevajo zaustavitev poslovanja onesnaževalcev z okoljsko najnevarnejšimi napravami oz. njihovo omejitev na minimum v vseh primerih, kjer še nimajo okoljevarstvenega dovoljenja v skladu z direktivo IPPC ali nimajo drugih potrebnih dovoljenj in delujejo na črno. Med njimi naštevajo Cinkarno Celje, Tovarno akumulatorjev Črna na Koroškem, Cementarno Trbovlje, Kemiplas Dekani, Salonit Anhovo, Aero Celje in Asfaltno bazo Planinska vas.
Zahtevajo zaustavitev gradnje spornega odseka hitre ceste Koper - Izola, načrtovanje trase tretje razvoje osi in tretjega pomola Luke Koper. Prav tako zahtevajo sprejem potrebnih ukrepov za zmanjšanje prometa od Lendave do Maribora in opozarjajo na nujno preselitev intenzivnih živalskih farm ter na podporo sonaravni pridelavi hrane. Zahtevajo pa tudi sanacijo vodnih virov, ohranitev ljubljanske tržnice in vrtičkov. Sporni se jim zdijo tudi nekateri drugi načrti pozidave, od Triglavskega narodnega parka, prek megazabavišča v Novi Gorici in steklene piramide v Vipavski dolini do širitve leškega letališča in gradnje golf igrišč na najboljših kmetijskih zemljiščih v slovenski Istri in Lipici.
Predstavniki številnih okoljevarstvenih organizacij in civilnih iniciativ iz vse Slovenije so med protestom javno prebrali pisno peticijo o mnogih okoljskih kršitvah v Sloveniji z zahtevo za razrešitev ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika.
Podobnik pa je v odzivu na protestni shod dejal, da je Slovenija demokratična težava, v kateri lahko vsak izraža svoja stališča, ter da je v Sloveniji okoljska zavest zelo razvita, tako na državljanski kot politični ravni.
"Sam kot minister z nevladnimi organizacijami dobro sodelujem," je pojasnil. Dodal je, da mu je znano, da so se zaradi nekaterih nerešenih problemov iz preteklosti ali pa nekaterih vprašanj, ki so se pojavila v zadnjem obdobju, oblikovale nekatere civilne iniciative. Pri tem poudarja, da sam podpira vsebinsko reševanje posameznih vprašanj.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.