Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je na sedežu Združenih narodov v New Yorku sestal z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom, s katerim sta govorila o slovenskem predsedovanju EU v prvi polovici leta 2008, precej časa pa sta porabila tudi za pogovore o Kosovu.
Rupel se je v zvezi s tem in drugimi vprašanji pred tem srečal z ruskim veleposlanikom pri ZN Vitalijem Čurkinom, veleposlanikom Nemčije Thomasom Matussekom in belgijskim veleposlanikom Johanom Verbekejem.
Ban Ki Mun je prav tako član svetovalnega odbora Centra za evropsko prihodnost (CEP) in pogovarjala sta se tudi o tem. Sicer pa je Rupel Bana povabil na obisk v Slovenijo, kar je ta sprejel. Prav tako je dejal, da bo jeseni v New Yorku na začetku zasedanja Generalne skupščine ZN sprejel premierja Janeza Janšo. Rupel je Bana še povabil na vrh EU in Latinske Amerike, ki bo potekal v času slovenskega predsedovanja v Peruju.
Na kasnejšem pogovoru s slovenskimi dopisniki je Rupel dejal, da si tako v EU in ZN prizadevajo, da bi bila mednarodna skupnost enotna glede prihodnjega statusa Kosova. "Kot veste je med sedanjim in prihodnjim statusom še neka posebna točka, ali če hočete ovira, kar je resolucija Varnostnega sveta ZN, pri čemer vsaj ena od stalnih članic obeta veto. Generalni sekretar meni, da vse možnosti še niso izčrpane," je povedal Rupel in dodal, da sta govorila tudi o ideji neke vrste moratorija na odločanje o statusu z odlogom za štiri do šest mesecev.
Na vprašanje čigava je ta ideja, je Rupel odgovoril, da je "na mizi" tako v EU, kot v ZN in v ZDA. "Nekateri si pri tem želijo, da bi ta čas porabili za dodatne pojasnitve, na koncu pa bi obveljala podpora načrtu Marttija Ahtisaarija. Drugi pa si želijo, da bi se ponovno odprla pogajanja, katerih izid ne bi bil znan vnaprej," je dejal Rupel in dodal: "Smo na nekem zelo nevarnem terenu". Ban Ki Mun sicer pričakuje, da se bodo morda stvari spremenile po srečanju med ameriškim predsednikom Georgeom Bushem in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom julija v ZDA ter meni, da je potrebno priti zadevi do konca in določiti status.
Rupel je dejal, da se zdi, da bi morali problem rešiti čim prej, ker na Kosovu vlada nestrpnost in tudi razočaranje zaradi nekaterih obljub iz preteklosti. Rupel se je po lastnih navedbah z ruskim veleposlanikom Čurkinom strinjal, da Srbija potrebuje podporo na poti proti članstvu v EU, vendar pa so glede Kosova mnenja precej različna. Rusija domnevno spada med države, ki si želijo novih pogajanj brez vnaprej določenega izida glede statusa Kosova. "Cilj je stabilnost regije," je dejal Rupel in dodal, da si Slovenija želi rešitve tega vprašanja še pred slovenskim predsedovanjem EU. Dodal je, da to ne pomeni, da se Slovenija s tem noče ukvarjati.
Rupel je dejal, da je Ban Ki Mun stari prijatelj Slovenije, zato je bilo srečanje prisrčno. Ban Ki Mun je bil veleposlanik Južne Koreje v Sloveniji s sedežem na Dunaju. Generalni sekretar ZN, ki je 13. junija praznoval svoj 63. rojstni dan, je od slovenske delegacije dobil tudi darilo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.